ČOI: Zboží z letáků v obchodech vůbec nebylo, nebo bylo za jinou cenu

16.06.2017 9:51 | Zprávy

Akční zboží z letáků v okamžiku zahájení prodeje často vůbec v obchodě není, za to zlevněné pak v mnoha případech zaplatíte plnou cenu.

ČOI: Zboží z letáků v obchodech vůbec nebylo, nebo bylo za jinou cenu
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Inspektorát pro Plzeňský a Karlovarský kraj se zaměřil v posledních týdnech právě na letáky řetězců a výsledek: „Z 55 provedených kontrol bylo vše bez problémů jen ve čtyřech případech. V 37 případech zboží stálo víc, než bylo uvedeno v letáku. Ve 20 případech inspektoři v prodejnách hledali zboží z letáků marně,“ říká Jan Řezáč, ředitel Česká obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

Argumenty prodejců, proč zboží z letáků vůbec nemají, byly různé: Od logistických chyb v zásobování, až po selhání člověka v prodejně, kdy zboží bylo ve skladu a na prodejní plochu jej dodávali až později, kdy už inspekce zboží v prodejně marně hledala.

Kontroly probíhaly v Plzeňském a Karlovarském kraji od 15. dubna do 31. května 2017. Výjimečně inspektoři přidali do nákupu k akčnímu zboží z letáků i zboží ve slevě, které bylo zajímavé z pohledu kontroly, ale v akčním letáku nebylo. V drtivé většině (cca 95%) bylo však kontrolováno výhradně zboží z akčních letáků. Při těchto kontrolách Česká obchodní inspekce také často využila podněty spotřebitelů.

 

řetězec

 

počet kontrol

 

chybějící výrobky

z letáku

 

maximální předražení

(při jednom nákupu)

kontroly bez zjištění

(v pořádku)

 

řetězec A

 

16

 

9 případů

 

275,10 Kč

 

1

 

řetězec B

 

7

 

2 případy

 

21,00 Kč

 

0

 

řetězec C

 

8

 

5 případů

 

380,10 Kč

 

0

 

řetězec D

 

10

 

4 případy

 

181,00 Kč

 

0

 

řetězec E

 

5

 

0 případů

 

5,00 Kč

 

2

 

řetězec F

 

9

 

0 případů

 

51,35 Kč

 

1

Jmenovat řetězce může Česká obchodní inspekce až po nabytí právní moci rozhodnutí. Konkrétní případy teprve budou řešeny ve správním řízení, součástí bude i rozhodování o výši pokuty. Maximální sankce (za klamavou obchodní praktiku) může být až do 5 000 000 Kč.

Za poslední rok nabyly zatím právní moci pokuty v tomto regionu a za obdobné porušení pro společnosti Tesco 400 000 Kč, 435 000 Kč a 1 235 000 Kč, Penny Market 600 000 Kč a 2x 800 000 Kč, či Albert 300 000 Kč a 350 000 Kč. Kontroly u těchto subjektů provádí inspektorát pro Plzeňský a Karlovarský kraj opakovaně i vzhledem k tomu, že na ČOI v tomto regionu chodí stále spousta podnětů od spotřebitelů, kteří si nejvíce stěžují právě na špatné účtování a také na chybějící zboží z letáků v prodejnách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Mobilní Archa I. je připravena k cestě na Ukrajinu

16:13 Ministerstvo kultury: Mobilní Archa I. je připravena k cestě na Ukrajinu

Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spo…