Obdobně jako v období první vlny pandemie na jaře letošního roku umožní příjemcům českých důchodů zasílat tiskopis Potvrzení o žití poštou, a to i bez úředního ověření vlastnoručního podpisu důchodce, anebo elektronicky (e-mailem) bez uznávaného elektronického podpisu.
Předpokladem pro zaslání Potvrzení o žití výše uvedenými způsoby je skutečnost, že:
- důchodce bydlící v zahraničí nemá možnost nechat si úředně ověřit svůj vlastnoruční podpis na Potvrzení o žití anebo nemůže odeslat Potvrzení o žití prostřednictvím pošty a
- na Potvrzení o žití výslovně uvede konkrétní důvody související s mimořádnou situací, které mu znemožnily zaslat Potvrzení o žití s ověřeným vlastnoručním podpisem v předepsané formě.
Těmito důvody mohou být např. uzavření nebo omezení služeb příslušných institucí, úřadů či poštovních služeb, ale též i doporučení vládních orgánů k omezení sociálních kontaktů, které nejsou nezbytné, izolace rizikových skupin zejména seniorů apod.
Vlastnoručně podepsané Potvrzení o žití lze zasílat poštou na adresu: Česká správa sociálního zabezpečení, Křížová 25, 225 08 Praha 5, Česká republika. Pokud není vlastnoruční podpis důchodce úředně ověřen, je třeba na Potvrzení o žití uvést vždy též důvod, proč nebylo možné podpis úředně ověřit.
Pokud důchodce zasílá Potvrzení o žití e-mailem, je nutné, aby Potvrzení o žití vyplnil, vlastnoručně podepsal, následně naskenoval anebo ofotografoval a odeslal je v příloze e-mailu na adresu e-podatelny ČSSZ: posta@cssz.cz. I zde je potřeba vždy uvést důvod, proč nebylo možné podpis úředně ověřit.
Podotýkáme, že na e-mail zaslaný na adresu elektronické podatelny ČSSZ posta@cssz.cz, který není opatřen uznávaným elektronickým podpisem, je jako odpověď vždy automaticky generovaná zpráva s poučením: „…pokud není datová zpráva podepsána platným uznávaným elektronickým podpisem, musí být takové podání dle platných zákonných přepisů doplněno do 5 dnů písemně nebo ústně do protokolu nebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem s platným kvalifikovaným certifikátem, jinak se jím ČSSZ nebude dále zabývat…“. Na tuto automaticky generovanou zprávu není ve výše uvedených mimořádných případech nutné brát zřetel, ČSSZ takové podání (e-mail) zpracuje běžným způsobem a výplatu důchodu na základě Potvrzení o žití za zpětné období od naposledy vyplaceného důchodu standardně zařídí a poukáže.
Vícejazyčné formuláře Potvrzení o žití naleznete na webových stránkách ČSSZ ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva