Ke změnám v procesech při vyřizování dávek dochází sice již od Nového roku, ovšem ČSSZ umožní lékařům, zdravotnickým zařízením i zaměstnavatelům, aby se na toto nové řešení mohli postupně adaptovat a měli dostatek času si nastavit software, který používají.
Příslušný zákon byl ve Sbírce zákonů vyhlášen 16. 12. 2024 pod číslem 395/2024 Sb. Termín jeho účinnosti 1. 1. 2025 se nezadržitelně blíží. Na Nový rok začne ČSSZ přijímat podání od ošetřujících lékařů a zaměstnavatelů elektronicky pro tyto dávky nemocenského pojištění: peněžitou pomoc v mateřství (PPM), ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné, otcovskou a vyrovnávací příspěvek v mateřství, a to pod názvem eDávky ZDE.
Plně digitální proces komunikace
Cílem změn je přejít na plně digitální formu komunikace mezi ošetřujícími lékaři, zaměstnavateli a pojištěnci. ČSSZ je na tuto změnu již připravena. Pro pojištěnce znamená digitalizace zásadní zjednodušení z hlediska administrace výplaty těchto dávek. Ve zdravotnické praxi se digitalizace týká zejména gynekologů a pediatrů, ale také nemocnic a poskytovatelů zdravotních služeb ambulantní péče. Zaměstnavatelé a poskytovatelé zdravotních služeb již obdrželi dopisy s informacemi, jak postupovat, a v posledních týdnech již nastavují procesy a implementují eDávky do svých programů. Vývojářům lékařských a personálních SW ČSSZ postupně zveřejňuje informace na svém webu již od května. Přesto se může v aplikační praxi při implementaci eDávek do externích SW vyskytnout od 1. 1. 2025 celá řada různých otázek nebo technických potíží. ČSSZ je připravena poskytnout všem součinnost.
„Pevně věřím, že se nám během několika příštích týdnů podaří společně přejít na plně digitální formu komunikace v oblasti nemocenského pojištění. Současně prosím všechny zúčastněné, zejména ošetřující lékaře, zaměstnavatele a pojištěnce, ale i jejich dodavatele softwaru, abychom ve vzájemné spolupráci systém uvedli – ideálně v poklidné atmosféře – do funkčního provozu. Kdo nebude od ledna 2025 připraven na digitální formu komunikace, může, podobně jako dosud, využívat papírovou formu komunikace do doby, než bude mít funkční software. Zákon s touto variantou samozřejmě počítá. Předpokládám, že během prvního čtvrtletí 2025 postupně dojde k připojení všech ošetřujících lékařů a následně již bude vše fungovat plně digitálně,“ uvedl František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ.
Plynulý přechod od „papíru“ k digitalizaci Dosavadní procesy se mění zásadním způsobem. Přitom není možné (stejně jako to nebylo možné při spuštění eNeschopenky) uvést systém nejprve do pilotního provozu a až poté spustit provoz ostrý. Přestože ČSSZ nemůže ovlivnit fungování SW třetích stran, do nichž zaměstnavatelé a zdravotnická zařízení implementují eDávky, uvědomuje si, že pro velké množství uživatelů nemusí být tato úprava SW jednoduchou záležitostí a že budou potřebovat svoje SW řešení dovyvíjet a s novým řešením se seznámit. ČSSZ proto počítá s tím, že nemusí být nutně všichni hned od 1. 1. 2025 na nové procesy po technické stránce připraveni. V prvních týdnech tak bude možné využívat papírové tiskopisy. Pokud nebudou mít ošetřující lékaři k dispozici od 1. 1. 2025 aktualizovaný SW (který jim často dodává jejich dodavatel), mohou také využívat bezplatný SW na ePortálu ČSSZ ZDE.
Nové papírové tiskopisy
Z důvodu digitalizace budou platit od 1. 1. 2025 nové papírové tiskopisy pro případ výpadku systému nebo jiné výjimečné kritické situace. Papírové tiskopisy mají unikátní číslo a nebudou dostupné pro stažení z webu ani k vytištění. Tyto nové papírové tiskopisy si ošetřující lékaři vyzvednou na nejbližší správě sociálního zabezpečení nebo se se svou správou sociálního zabezpečení dohodnou na náhradním způsobu jejich doručení. Pokud nebudou mít ošetřující lékaři možnost si do 1. 1. 2025 tyto nové tiskopisy vyzvednout, budou moci do doby, než si je vyzvednou, používat dosavadní tiskopisy – administrace dávky proběhne v těchto případech stávajícím způsobem. ČSSZ žádá ošetřující lékaře, aby kontaktovali svou správu sociálního zabezpečení, její zaměstnanci jsou připraveni nabídnout maximální součinnost.
ČSSZ poskytne všem na začátku roku 2025 dostatek času k tomu, aby získali v nových procesech potřebnou jistotu a nedostali se do zbytečných tlaků. Digitalizace má lidem sloužit. ČSSZ věří, že stejně jako u eNeschopenky dojde k doladění všech systémů velmi rychle, neboť nové procesy jsou pro všechny skutečně výrazně jednodušší a efektivnější.
Bližší informace k digitalizaci dávek nemocenského pojištění naleznete také na webu ČSSZ eDávky ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva