ČSÚ: Důvěra podnikatelů v ekonomiku se mírně zvýšila, důvěra spotřebitelů snížila

26.02.2019 10:39 | Zprávy

Po dvouměsíčním poklesu se mezi podnikateli důvěra v ekonomiku zvýšila o 0,9 bodu. „Podnikatelé v průmyslu vnímají lépe svou současnou ekonomickou situaci a také úroveň zahraniční poptávky. Růst důvěry jsme zaznamenali též ve vybraných odvětvích služeb, kde podnikatelé v nejbližších měsících očekávají vyšší poptávku, ale i lepší úroveň jejich celkové ekonomické situace,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

ČSÚ: Důvěra podnikatelů v ekonomiku se mírně zvýšila, důvěra spotřebitelů snížila
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Celková důvěra v ekonomiku se velmi mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti lednu vzrostl o 0,2 bodu na hodnotu 98,2. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,8 bodu na hodnotu 96,5. Indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 2,8 bodu na hodnotu 106,4. Ve srovnání s únorem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů nižší. Ve spotřebitelské sféře se naopak důvěra v ekonomiku snížila.

„I přes meziměsíční pokles je důvěra spotřebitelů v ekonomiku vysoká. Přesto únorové šetření naznačilo, že se spotřebitelé více obávají zhoršení celkové ekonomické situace v Česku,“ dodal Jiří Obst.

Důvěra v odvětví průmyslu se v porovnání s lednem mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,3 bodu na hodnotu 93,4 a vrátil se tak na svou prosincovou hodnotu. Podnikatelé v průmyslu zhodnotili současnou celkovou ekonomickou situaci jejich firem o něco lépe než v lednu. Hodnocení současné celkové poptávky se téměř nezměnilo, hodnocení zahraniční poptávky se mírně zvýšilo. Ukazatel hodnocení stavu zásob hotových výrobků se meziměsíčně téměř nezměnil. Očekávání tempa růstu výrobní činnosti pro období příštích tří měsíců se téměř nezměnila. Pro stejné období podnikatelé očekávají neměnnost ve vývoji zaměstnanosti. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou téměř neměnná, pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. V meziročním srovnání je důvěra v odvětví průmyslu ovšem stále nižší.

Důvěra podnikatelů ve stavebnictví se meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 2,0 bodu na hodnotu 106,4. Hodnocení současné ekonomické situace se mírně zvýšilo. Ukazatel hodnocení poptávky po stavebních pracích se také mírně snížil. Očekávání tempa růstu stavební činnosti pro období příštích tří měsíců se snížila. Podnikatelé v nejbližších měsících očekávají téměř neměnnost ve vývoji zaměstnanosti. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace stavebních podniků pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší. Meziročně je ale důvěra podnikatelů v odvětví stavebnictví vyšší.

V odvětví obchodu se důvěra meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 1,3 bodu na hodnotu 94,3. Podnikatelé v obchodě zhodnotili současnou celkovou ekonomickou situaci jejich firem přibližně stejně jako v lednu. Stav zásob zboží na skladech se nezměnil. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší. Oproti únoru 2018 je důvěra v odvětví obchodu nižší.

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se důvěra podnikatelů v porovnání s lednem zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 1,8 bodu na hodnotu 98,8. Hodnocení celkové ekonomické situace se nezměnilo. Podnikatelé ve službách zhodnotili současnou celkovou poptávku přibližně stejně jako minulý měsíc, očekávání pro období příštích tří měsíců jsou vyšší. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou vyšší, pro období příštích šesti měsíců jsou stejná. V meziročním srovnání je důvěra ve vybraných odvětvích služeb vyšší.

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 2,8 bodu na hodnotu 106,4. Z aktuálního únorového šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se téměř nezměnily. Ukazatel obav ze zvýšení nezaměstnanosti se po lednovém růstu meziměsíčně rovněž téměř nezměnil. Obavy z růstu cen se mírně snížily. Úmysl spořit se snížil. Meziročně je důvěra spotřebitelů nižší.

Poznámka:
Konjunkturální a spotřebitelské průzkumy jsou spolufinancovány granty Evropské komise DG ECFIN.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Piráti

Dobrý den, zajímalo by mě, koho jste volil jako vašeho nástupce a jestli byl Hřib vaším favoritem a co si o něm myslíte? Nemyslíte, že on stranu spíše pohřbí? A zajímá vás vůbec osud strany? Přeci jen byl jste to vy, kdo ji vybudoval a podle mě je velká chyba, že jste jako předseda skončil.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlci se letos rozmnožili ve většině oblastí, které Hnutí DUHA Šelmy sleduje

22:03 Vlci se letos rozmnožili ve většině oblastí, které Hnutí DUHA Šelmy sleduje

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí DUHA Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybra…