Průmyslová produkce v květnu 2023 byla reálně meziměsíčně vyšší o 1,6 %. Meziročně vzrostla o 1,4 %. „K mírnému růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, kde produkce vzrostla i meziměsíčně. Růst zaznamenala jak výroba automobilů, tak jejich dílů. Plánované odstávky a nižší produkce uhelných elektráren ovlivnily pokles ve výrobě elektřiny, plynu a tepla,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Podobně jako v minulých měsících meziročně klesla produkce ve většině průmyslových odvětví. O pětinu byla oproti květnu předchozího roku nižší produkce v těžbě a dobývání, a to zejména kvůli nižší těžbě hnědého uhlí. Dvouciferný meziroční pokles produkce byl zaznamenán rovněž ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků, chemickém průmyslu a výrobě základních kovů, hutním zpracování kovů a slévárenství. Naproti tomu odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení díky finalizaci dlouhodobých zakázek zaznamenalo v květnu výrazný nárůst.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva