ČSÚ: Téměř tři procenta státního rozpočtu putují na dávky státní sociální podpory

15.11.2018 11:14 | Zprávy

V roce 2017 dosáhly celkové výdaje na dávky státní sociální podpory 34,3 mld. Kč, meziročně tak došlo ke snížení o 657 mil. Kč. Podíl výdajů na dávky státní sociální podpory na státním rozpočtu představoval 2,7 %.

ČSÚ: Téměř tři procenta státního rozpočtu putují na dávky státní sociální podpory
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Dávky státní sociální podpory zahrnují přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné. Výdaje na rodičovský příspěvek tvořily v roce 2017 dvě třetiny celkových výdajů na dávky státní sociální podpory, čtvrtina výdajů putovala na příspěvek na bydlení. Zatímco přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a porodné jsou dávky příjmově testované, u rodičovského příspěvku a pohřebného se příjem rodiny nezjišťuje.

„Výdaje na přídavek na dítě tvořily pouze 7 % z celkových výdajů na dávky státní sociální podpory. Pokud jde však o počet vyplacených dávek, představovaly přídavky na dítě nejčastěji vyplácený druh dávky,“ uvádí Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Z celkového počtu téměř 10 mil. vyplacených dávek v roce 2017 představovaly přídavky na dítě přes 40 %. Měsíčně bylo v průměru vyplaceno 343 tisíc dávek tohoto druhu. Rodičovské příspěvky tvořily 34 % a příspěvky na bydlení 25 % celkového počtu vyplacených dávek státní sociální podpory. Nárok na porodné měla jen každá šestá matka novorozence a pohřebné bylo vyplaceno ve 2,6 tisících případů.

Nejvyšší částky na dávky státní sociální podpory v přepočtu na jednoho obyvatele byly vynaloženy v Ústeckém kraji, kde dosáhly téměř 4 000 Kč na jednoho obyvatele, dále v Moravskoslezském kraji a Hlavním městě Praze. Nejnižší naopak byly v Plzeňském a Zlínském kraji a v Kraji Vysočina.

Zastoupení mužů mezi příjemci rodičovského příspěvku se v roce 2017 lišilo jak podle věku, tak podle místa trvalého bydliště. Muži starší 35 let byli mezi příjemci rodičovského příspěvku zastoupeni třikrát častěji než muži do 24 let.

„Zatímco zastoupení mužů s trvalým pobytem v České republice mezi příjemci rodičovského příspěvku činilo v roce 2017 1,8 %, muži s trvalým pobytem mimo Českou republiku tvořili 11,7 %,“ doplňuje Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Více informací nejen o dávkách státní sociální podpory, ale též o důchodovém a nemocenském pojištění, dávkách pěstounské péče, dávkách pomoci v hmotné nouzi, dávkách pro osoby se zdravotním postižením, příspěvku na péči, vybraných sociálních službách a mezinárodním srovnání výdajů na sociální ochranu naleznete v nově vydané publikaci Vybrané údaje o sociálním zabezpečení – 2017 na webu ČSÚ:  https://www.czso.cz/csu/czso/vybrane-udaje-o-socialnim-zabezpeceni-2017. Publikace vychází z datových zdrojů Ministerstva práce a sociálních věcí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…