ČSÚ: Vládní instituce dávají nejvíce peněz na sociální dávky

20.01.2017 12:29 | Zprávy

Celkové výdaje vládního sektoru dosáhly v roce 2015 42,0 % hrubého domácího produktu. Ministerstva a další ústřední orgány státní správy, místní samospráva, zdravotní pojišťovny, ale i příspěvkové organizace jako školy, nemocnice, dětské domovy, muzea či divadla tak vydaly 1,9 biliónu korun. O 0,6 procentního bodu méně než v předchozím roce.

ČSÚ: Vládní instituce dávají nejvíce peněz na sociální dávky
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Výdaje vládního sektoru lze dělit podle jejich účelu. Nejvíce prostředků vydaly vládní instituce na sociální ochranu (12,6 % HDP), zdravotnictví (7,6 %) a ekonomické záležitosti jako třeba investiční dotace (6,6 %). Naopak nejmenší zastoupení měly výdaje na bydlení a společenskou infrastrukturu (0,7 %), obranu (0,9 %) a ochranu životního prostředí (1,1 %). „Díky této analýze struktury výdajů také víme, kolik vynaložil sektor vládních institucí i na další služby. Třeba na vzdělávání to bylo 4,9 % HDP, tedy 225 miliard korun. A na veřejný pořádek a bezpečnost 1,8 % HDP, to je 84 miliard korun,“ říká Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Nejvíce narostly ve srovnání s rokem 2014 výdaje v ekonomické oblasti, konkrétně v dopravě. „Bylo to dáno meziročně vyššími investičními výdaji. V Česku se masivně dočerpávaly prostředky z evropských fondů,“ uvádí Václav Rybáček, ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ. Nejvýraznější pokles v poměru k HDP zaznamenaly výdaje na sociální ochranu, zejména starobní důchody, a výdaje na všeobecné veřejné služby, kam patří např. správa a provoz zákonodárných a výkonných orgánů, jako jsou Parlament nebo orgány veřejné správy, dále finanční, rozpočtové a daňové záležitosti nebo zahraniční ekonomická pomoc.

Z hlediska jednotlivých druhů výdajů bylo vydáno nejvíce peněz na sociální dávky, a to v rozsahu 12,5 % HDP. Náhrady zaměstnancům představovaly 8,7 % a mezispotřeba, tedy hodnota zboží a služeb, které jsou v rámci výrobního procesu vloženy do výrobků, 6,2 % HDP.

Ve srovnání s EU jsou celkové výdaje českého vládního sektoru nižší o 5,5 procentního bodu. V roce 2014 však v některých kategoriích převyšovaly průměr členských zemí. Šlo např. o zdraví nebo vzdělávání. Nižší byly v případě sociálních věcí a všeobecných veřejných služeb.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…