ČVUT: CIIRC a největší německý institut pro umělou inteligenci DFKI podepsaly Memorandum o porozumění

12.10.2021 9:15 | Tisková zpráva

V rámci třístranné vědecké konference „Německo-polsko-česká vědecká platforma“, která se konala v pátek a v sobotu v Drážďanech, podepsali prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), a generální ředitel německého výzkumného institutu pro umělou inteligenci DFKI Prof. Antonio Krüger Memorandum o porozumění.

ČVUT: CIIRC a největší německý institut pro umělou inteligenci DFKI podepsaly Memorandum o porozumění
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Ceremonie se konala v pátek 8. října 2021 za přítomnosti prof. Wolfa-Dietera Lukase, státního tajemníka německého spolkového ministerstva školství a výzkumu (BMBF), Petra Očka, náměstka ministra průmyslu a obchodu ČR, a prof. Wolfganga Wahlstera, hlavního výkonného poradce DFKI. 

Cílem je zintenzivnit spolupráci mezi oběma partnery, která funguje již více než pět let. Na základě dlouhodobé spolupráce a intenzivního dialogu, společného evropského výzkumného projektu RICAIP a úzké spolupráce v rámci evropské iniciativy pro umělou inteligenci (artificial intelligence - AI) CLAIRE by DFKI a CIIRC ČVUT chtěly strukturovat své partnerství a dále rozšířit spolupráci v oblasti umělé inteligence a Průmyslu 4.0, zejména o průmyslovou AI.

„Česká republika i Německo mají silné, na export orientované výrobní malé a střední podniky se srovnatelnými inovačními potřebami. Společně mohou CIIRC a DFKI lépe sladit svůj výzkum v oblasti průmyslové AI s požadavky ekonomiky specifické pro danou zemi, a rozšířit tak technologický základ pro globálně konkurenceschopné výrobní zboží, služby a obchodní modely,“ řekl prof. Antonio Krüger.

„Dokument jasně definuje silné směry, kterými se bude rozvíjet vědecká spolupráce a společné projekty obou našich institucí v souladu s aktuálními potřebami průmyslu, které jsme identifikovali v interakci s klíčovými firmami v obou zemích. Deklaruje budoucí trendy ve 2. fázi výzkumu Průmyslu 4.0 a je dobrým předpokladem pro koordinovanou bilaterální spolupráci i pro společné působení v Evropském výzkumném prostoru v tomto ohledu,“ vyjádřil se prof. Vladimír Mařík.

Jeden z klíčových projektů se zaměřuje na pět hlavních trendů současné fáze Průmyslu 4.0: Zero Defect Production (Výroba založená na nulové chybovosti), Explainable AI Solutions for Collaboration in Hybrid Human-Robot Teams (Vysvětlitelná řešení založená na AI pro spolupráci v hybridních týmech člověk-robot), Integration of Machine Learning Methods Using Semantics (Integrace metod strojového učení s využitím sémantiky), 5G Communication on the Factory Floor (5G komunikace v továrně), Standardisation Production Systems Software (Standardizace softwaru pro produkční systémy).

DFKI a CIIRC již od roku 2016 úzce spolupracují při výzkumu nových příležitostí pro spolupráci člověk-robot (MRK 4.0) a v oblasti Průmyslu 4.0. Inovační laboratoř MRK 4.0, která byla v té době založena v německém Saarbbrückenu, umožňuje německým a českým vědcům spolupracovat na řešení interakce člověk-stroj. Nejde o vývoj nových typů robotů, ale výhradně o interakci v týmech člověk-robot. Použité lehké roboty pocházejí od různých výrobců a mají různé schopnosti. Počáteční vybavení inovační laboratoře a testbedu v Saarbrückenu financovalo Spolkové ministerstvo školství a výzkumu (BMBF) částkou 1 milion eur.

Cílem inovační laboratoře MRK 4.0 je konkrétní testování a implementace spolupráce člověk-robot pro Průmysl 4.0 v evropském kontextu a přes hranice států. MRK 4.0 se zaměřuje na kolaborativní výrobu v distribuovaných lokalitách a na proveditelnost principů distribuované výroby a vzdálené spolupráce člověk-robot.

Od roku 2019 je inovační laboratoř součástí evropského výzkumného projektu RICAIP (Výzkumné a inovační centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu) a funguje v ní jako testbed MRK spolu s obdobnými pracovišti v Praze a Brně. Mezi cíle RICAIP patří vývoj a aplikace virtuální a rozšířené reality pro vzdálené řízení průmyslové výroby a systémy pro rychlé přizpůsobení aktuálním potřebám zákazníka a dostupným výrobním zdrojům. V rámci RICAIP spolupracují CIIRC ČVUT a DFKI s Centrem pro automatizační technologii (ZeMA) v Saarbrückenu a Středoevropským technologickým institutem Vysokého učení technického v Brně (CEITEC VUT).

Díky „německo-polsko-české vědecké platformě“ chtějí Německo, Polsko a Česká republika zintenzivnit sdružování sil ve výzkumu a inovacích s cílem posílit středoevropské inovační regiony a poskytnout nový impuls pro regionální rozvoj v celé Evropě. Na pozvání spolkové ministryně pro výzkum Anji Karliczek ve spolupráci s předsedou vlády Saska Michaelem Kretschmerem se na konferenci v Gläserne Manufaktur v Drážďanech ve dnech 8. a 9. října setkali předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble, předseda vlády Polska Mateusz Morawiecki a náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Petr Očko a další přední zástupci politiky, vědy a výzkumu v hraničním trojúhelníku. Účastníci diskutovali o příležitostech a výzvách výzkumu a inovací pro udržitelný ekonomický rozvoj střední Evropy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

7:14 HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

V zimních měsících si lidé oblíbili bruslení na zamrzlých rybnících či přehradách. Z pohledu hasičů …