Konference nabídne pohled na udržitelnou architekturu jako na komplexní přístup, který je ekologický a ekonomický, současně ale také udržitelný po stránce sociální a kulturní, a schopný naplnit estetická očekávání společnosti. Jejím cílem je srovnání teoretických i praktických přístupů z různých oborů. Na konferenci proto vystoupí například psycholog Richard Jedon nebo historik a teoretik architektury Ondřej Hojda. Většina přednášejících jsou profesí architekti, ale i oni se tématem budou zabývat z různých perspektiv.
Zahraničním hostem bude finský architekt a designer Pablo Riquelme, v roce 2012 jmenovaný v rámci programu Design Driven City městským designérem města Helsinky, který stojí například za novou koncepcí městské knihovny. Navrhl pro ni interiér a vizuální styl a přepracoval také zákaznický servis. Podělí se o své zkušenosti s využitím designu ve veřejném prostoru, ve vyloučených lokalitách a rozvojových iniciativách měst, se kterými spolupracuje.
V dopoledním bloku věnovaném rozvojovým projektům vystoupí Eva Neumayerová s prezentací mezinárodních projektů staveb pro sociálně znevýhodněné komunity v Nepálu a Indii, Jan Tilinger a Eva Machová představí aktuální aktivity, které odstartovala stavba sluneční školy v Kargyaku. O zkušenostech z Himalájí promluví student architektury Tomáš Minarovič. Bude hovořit například o tom, jak se místní dokáží vyrovnat s extrémními podmínkami a jaké stavební principy a „low-tech“ technologie jim pomáhají přežít.
Některé sociální aspekty udržitelnosti zmapuje odpolední série příspěvků. Martin Kloda bude hovořit o problematice sociálního rozměru revitalizace severočeské krajiny a Karolína Kripnerová na téma architektury a bezdomovectví. Otázku, zda je centrum Prahy udržitelné, zodpoví Tomáš Vích, který se angažuje v aktivitách pro zdravé a transparentně spravované město.
Konference zaměří pozornost i na způsoby, jakými se udržitelnost vyučuje na školách architektury. Svoji koncepci představí vedoucí pořádajícího ústavu Dalibor Hlaváček a Šárka Malošíková se bude zabývat přínosem „design-build“ projektů, tedy učením se na reálných projektech.
Konferenci uzavřou příspěvky Martina Čeňka o fotovoltaice v architektuře a městském prostředí, Tomáše Vanického z Centra pasivního domu, který se bude věnovat pasivnímu standardu energeticky úsporných staveb a zákulisí ekologického Oskara poodhalí odborný poradce poroty E.ON Energy Globe Award ČR Aleš Brotánek.
Na konferenci je možné se registrovat prostřednictvím formuláře ZDE
Program:
8:45 – 9.00 Registrace
9:00 Úvodní slovo / Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.
9:15 Společenské a historické podmínky udržitelné architektury v Česku/ Mgr. Ondřej Hojda, Ph.D.
9:35 Jak moc souvisí estetika, architektura a pozornost? / Mgr. Richard Jedon
9:55 Výuka design-build projektů / Ing. arch. Šárka Malošíková
10:15 Udržitelná udržitelnost ve škole architektury/ Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.
11:00 Architektura v mezinárodních rozvojových projektech / Ing. Jan Tilinger a Mgr. Eva Machová, Ph.D.
11:20 Himalájské zkušenosti studenta architektury / Bc. Tomáš Minarovič
11:40 Spolupráce architektů na sociálních projektech v jižní Asii / Ing. arch. Eva Neumayerová
13:30 Sustainability through participation – Case Helsinki / MA Pablo Riquelme
14:15 Moře Klidu – sociální rozměr revitalizace severočeské krajiny / M. A. Martin Kloda
14:35 Architektura a bezdomovectví / Ing. arch. Karolína Kripnerová
14:55 Je centrum Prahy udržitelné? / Ing. arch. Tomáš Vích
15:50 Pasivní standard jako pevný základ pro budoucnost / Ing. Tomáš Vanický
16:10 Pohled do zákulisí ekologického Oskara E.ON Energy Globe / Akad. arch. Aleš Brotánek
16:30 Fotovoltaika v architektuře a městském prostředí / Ing. arch. Martin Čeněk, Ph.D.
17:00 zakončení konference
Organizační tým konference:
Ing. arch. Martin Čeněk, Ph.D.
Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.
Ing. arch. Karolína Kripnerová
'Ing. arch. Kateřina Rottová, Ph.D.
Vědecký výbor:
Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.
doc. Ing. arch. Eduard Schleger
prof. Ing. arch. ir. Zdeněk Zavřel, dr. h. c.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva