ČVUT a Univerzita Karlova spojují síly v přípravě studentů na mezinárodní soutěž

08.10.2015 17:45 | Zprávy

Uspět v prestižní mezinárodní programátorské soutěži, to je cíl, díky kterému spojily své síly Fakulta elektrotechnická a Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze. K nim se se přidala i Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Odborníci z vysokých škol chtějí své studenty připravit tak, aby postoupili až do finále.

ČVUT a Univerzita Karlova spojují síly v přípravě studentů na mezinárodní soutěž
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Ve dnech 23. a 24. října pořádá ČVUT v Praze národní kolo soutěže v programování CTU Open. Této soutěže v programování se po celém světě účastní 2500 univerzit  ze 101 zemí. Celá soutěž International Collegiate Programming Contest (ACM-ICPC) je zastřešena organizací Association for Computing Machinery, CTU Open je jedno z jejích národních kol. Na půdě ČVUT ji pořádáme již od roku 1997. Nejlepší univerzitní týmy z CTU Open postupují do regionálního kola Střední Evropy - CERC, který je znám silnými týmy. Do světového finále soutěže postupuje z různých regionů celkem 128 týmu. Náš silný region CERC, má pět postupových míst.

V letošním roce se české týmy dohodly na zintenzivnění přípravy na soutěž. Zástupci ČVUT v Praze a Univerzity Karlovy připravili pro soutěžící třídenní intenzivní průpravný kurz ACM Maraton. Ten se uskutečnil ve dnech 28. až 30 září a vedli jej nejen zkušení lektoři, ale také dřívější soutěžící Michal Danilák a Filip Hlásek z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kteří měli tu čest zúčastnit se finále. Zájemců o kurz bylo překvapivě mnoho a mimo účastníků z výše zmíněných univerzit přijeli i zájemci ze Západočeské univerzity v Plzni. Samotná příprava byla pro účastníky velice atraktivní, neboť se mohli setkat hned se třemi pohledy na přípravu, a to od těch nejlepších koučů v Praze.

Spoluorganizátor soustředění Tomáš Černý z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ke kurzům uvádí: „Cílem přípravy je zlepšit výsledek našich týmů a uspět v silném regionu, což jak je patrné je nesnadný úkol. Další změnou pro tento rok bude reprezentace ČVUT v Praze v regionálním kole. Na první postupové kolo CTU Open nastoupí za ČVUT týmy odděleně reprezentující Fakultu elektrotechnickou a Fakultu informačních technologií, avšak pro regionální kolo nastoupí týmy smíšené, týmy těch nejlepších z celého ČVUT.“

Před samotným startem na CTU Open čeká v rámci přípravy vybrané studenty další, velice náročné, předkolo. Jejich tým je již zaregistrován do Severoamerické kvalifikace, které se zúčastní 1163 družstev převážně z USA, ale též v rámci přípravy i z České republiky, Brazílie, Alžíru, Kanady, nebo Islandu.

Organizátoři soutěže věnují maximální úsilí tomu, aby ČVUT v Praze v regionálním kole CERC uspělo. Nicméně dle statistik bude mít pražská technika velmi silného konkurenta v týmech Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Tomáš Černý k situaci dodává: „Realisticky budou týmy ČVUT usilovně bojovat o páté postupové místo, avšak věříme, že se nám investice do přípravy vrátí už tím, že naši studenti ČVUT, podobně jako studenti z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Michal Danilák a Filip Hlásek, jednou rozšíří naše řady.“

Podrobnosti o soutěžích ACM-ICPC naleznete na stránce: icpc.baylor.edu

Informace o CTU Open naleznete na stránce: contest.felk.cvut.cz. Zprávu o přípravě ACM Maraton naleznete na icpc.baylor.edu/regionals/finder/maraton-2015

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 23 000 studentů. Pro akademický rok 2014/15 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 441 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2014 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 3000 světových univerzit, ve skupině univerzit na 411. – 420. místě. V oblasti „Civil and Structural Engineering" bylo ČVUT hodnoceno na 51. – 100. místě, v oblasti  „Mechanical Engineering“ na 101. – 150. místě, v oblasti  „Computer Science and Information Systems" a „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě, a stejně tak i v oblastech „Mathematics“ a „Physics and Astronomy“. Více informací najdete na www.cvut.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Šumavské lesy jsou pestřejší - přibývá stromů velkých dimenzí

7:31 NP Šumava: Šumavské lesy jsou pestřejší - přibývá stromů velkých dimenzí

Šumavské lesy se mění. Díky bezzásahovosti, ale i jedinečnému přístupu k péči o lesy, prospívají. Zv…