Navíc, co se týče diverzifikace pěstovaných plodin, biopaliva konkrétně bioetanol naopak pomáhají zachránit ČSO zmiňovanou českou cukrovou řepu, která by jinak, vzhledem k limitům na výrobu cukru v rámci EU, neměla využití.
Ani argumenty proti kukuřici neobstojí a obavy jsou bohužel účelově nadhodnocené. Už jen proto, že kukuřice není jediná plodina, ze které vyrábí bioplyn. Na ten se dají použít i travnaté porosty.
Mezi energetické plodiny lze navíc počítat i plantáže rychle rostoucích dřevin, které v zemědělské krajině vytváří ekostabilizující funkci a jsou vítaným biotopem pro řadu ptačích druhů.
Samotné kritizované tzv. energetické plodiny, mezi které patří řepka olejná a kukuřice je navíc třeba hodnotit v ekonomicko-společenském kontextu. Často právě nepotravinové využití zemědělských ploch pomáhá, obzvlášť v době ekonomické krize zemědělcům finančně “přežít“.
Je otázka, jestli likvidace českého zemědělství je to řešení, které chce Česká společnost ornitologická prosazovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva