Česká centra: Londýnská Nadace Delfina uvítá v roce 2019 tři nové rezidenty z Česka

04.03.2019 19:38 | Zprávy

Londýnská Nadace Delfina (Delfina Foundation) přivítá 4. března dva nové rezidenty – kurátorku Terezu Záchovou a umělce Radka Brousila – vybrané na základě otevřené výzvy pro českou uměleckou scénu z prosince loňského roku. Třetím rezidentem, který vycestuje do Londýna na podzim 2019, je slovenský umělec a kurátor Jaro Varga.

Česká centra: Londýnská Nadace Delfina uvítá v roce 2019 tři nové rezidenty z Česka
Foto: czechcentres.cz
Popisek: Česká centra - logo

Rezidenční program Nadace Delfina, pořádaný ve spolupráci s Českým centrem Londýn, Institutem umění – Divadelním ústavem a Kunsthalle Praha, oslovil tentokrát rekordní počet uchazečů. Organizátoři obdrželi celkem 45 přihlášek, o rezidenci projevili zájem také Češi žijící v cizině a zahraniční umělci žijící a tvořící v Česku. Letošní rozšířený ročník navazuje na předchozí úspěšnou spolupráci Nadace Delfina, Českého centra Londýn a Institutu umění – Divadelního ústavu, během níž se programu zúčastnili kurátoři Michal Novotný (2016), Tereza Jindrová (2017) a kurátorka a galeristka Lucie Drdová (2018).

Rezidenční program Nadace Delfina trvá šest týdnů a v letošním roce se soustředí na nové téma, kterým je propojování umění, vědy a technologie. Nadace dále podporuje umělecké projekty a podněty v oblastech politiky jídla, performance, veřejného prostoru a sběratelství. V průběhu rezidence je umělcům, kurátorům a teoretikům umožněno experimentovat s odvážnými nápady, soustředit se na umělecký výzkum, rozvíjet nové dovednosti a především navazovat vztahy s místními institucemi, komunitami i jednotlivci nejen z umělecké sféry. Práce nebo kurátorské koncepce, které vzniknou v rámci letošního rezidenčního pobytu v Londýně, mohou být dále prezentovány či rozvinuty do většího výstavního projektu v Kunsthalle Praha.Trojice vybraných uchazečů potvrzuje, že rezidenční program poskytuje zázemí i pro nezávislé projekty, které nutně nesouvisejí s ústředními tematickými okruhy nadace.

Tereza Záchová (*1985) je nezávislá kurátorka, kritička a lektorka, působící v Praze a v Brně. Dlouhodobě se zajímá o umění a galerie ve veřejném prostoru. Během svého studia na UJEP v Ústí nad Labem založila alternativní Galerii Buňka, umístěnou v ústeckém městském parku, jejíž program několik dalších let kurátorovala. Od roku 2015 je spolukurátorkou pražské Galerie 35m2, v roce 2018 připravila také sérii výstav severských umělců pro brněnskou galerii Klubovna. Její kurátorské projekty usilují o aktivizaci diváka   řeší aktuální témata, často spjatá s životním prostředím a ekologií. Záchová se dále podílí na tvorbě a vedení edukačních programů v pražském DOXu a MeetFactory.

Radek Brousil (*1980) studoval fotografii, intermédia a vizuální komunikaci v Praze, Montrealu a Londýně. Snaha o překračování médií definuje i jeho současnou uměleckou praxi. Je autorem prostorových instalací, v nichž kombinuje sochu, fotografii a video za účelem hlubší a mnohovrstevnatější umělecké výpovědi. Jeho poslední dvě výstavy jsou inspirované návratem do doby dospívání, která je v jeho případě spjatá se specifickou hudební subkulturou a graffiti scénou devadesátých let. Zkoumá stavy nostalgie a melancholie ve vztahu k utváření osobní identity a k současnému nedostatku stability a jistoty. V roce 2015 obdržel prestižní cenu Oskára Čepana pro slovenské umělce do 40 let.

Jaro Varga (*1982) je umělec, kurátor a pedagog, jehož praxe se opírá o umělecký výzkum. Rozšířenou rolí umělce a postavením uměleckého výzkumu v éře znalostní ekonomiky se zabýval také ve své doktorské práci na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. V roce 2007 založil v Bratislavě Galerii HIT, z níž se postupem času stala laboratoř nejsoučasnějších uměleckých tendencí se sociálním přesahem. V Praze působil v letech 2015–2017 jako kurátor výtvarné sekce mezinárodního centra současného umění MeetFactory, kde uspořádal celou řadu výstav věnovaných dědictví modernismu, zrcadlení ideologií v umění a „psychogeografii paměti“. Poslední téma řeší také jako umělec. Jeho tvorba je ovlivněna neustálým pohybem a přesuny mezi různými geografickými kontexty.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP nakoupí prvních sedm trolejbusů Bozankaya SNG T12

10:34 DPP nakoupí prvních sedm trolejbusů Bozankaya SNG T12

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na základě rámcové smlouvy se společností Bozankaya uzavřené leto…