Nový program s názvem Reading Havel vznikl ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Navazuje na její původní projekt s názvem Číst Havla a rozšiřuje jej do zahraničí. Sestává ze série čtení Havlových textů prezentovaných významnými českými a zahraničními osobnostmi a je prezentován online prostřednictvím sociálních médií ústředí Českých center v Praze i jednotlivých zahraničních zastoupení. Pozvání „číst Havla“ přijali například Taťána Gregor Brzobohatá, Radka Denemarková, Aneta Langerová, Martha Issová, Tomáš Halík, Pavel Fischer, Patrik Hábl, Agnieszka Holland, Adam Michnik, Romano Prodi. Do čtení úryvků z Dopisů Olze či Slově o slovu se zapojí České centrum Rotterdam, Řím, Athény, Paříž, Bratislava, Budapešť, Soul, Varšava, New York a Londýn.
V zahraničí…
Těžiště oslav je plánováno na letošní podzim. Nedílnou součástí programové nabídky je panelová výstava Václav Havel: Politika a svědomí (kurátor Jan Hron), kterou Česká centra připravila v roce 2016 ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Knihovnou Václava Havla. V daném roce byla výstava k vidění ve vybraných zahraničních centrech a nyní se opět „vrací na scénu“ například v Polsku, Rusku či Španělsku.
České centrum Varšava pojalo celý letošní rok jako havlovský a připravilo sérii akcí, od projektu Reading Havel, přes filmové projekce a setkání s disidenty, až po již zmiňovanou výstavu Politika a svědomí.
Atraktivní nabídku připravilo také České centrum Milán, jež přiblíží Václava Havla ve fotografiích Tomkiho Němce, uvede knihu Havel Michaela Žantovského v italském překladu a téma Havel nabídne i do milánského veřejného prostoru prostřednictvím muralu, který vytvoří český streetartový umělec David Strauzz.
České centrum Tel Aviv připomene výročí prostřednictvím fotografií Jiřího Jírů. Lavička Václava Havla z dílny Bořka Šípka bude nově instalována díky iniciativě Českého centra
v Athénách. V Madridu proběhne kolokvium o budoucnosti demokracie s přihlédnutím k duchovnímu odkazu Václava Havla. Projekce filmu Havel režiséra Slávka Horáka se uskuteční ve Vídni, Budapešti, Rotterdamu, Mnichově, Římě či Jeruzalémě.
Knihovna Václava Havla, přirozený partner událostí
Tradičním partnerem těchto tematických událostí je Ústav pro studium totalitních režimů a Knihovna Václava Havla (KnVH), s níž v lednu loňského roku uzavřela Česká centra Memorandum o spolupráci v oblasti podpory kulturních projektů. „Václav Havel je jedna z mála našich skutečně světových osobností. Jeho rezonance v zahraničí je stále silná a jeho myšlenkový odkaz neobyčejně živý. Za prohloubení spolupráce s Knihovnou Václava Havla jsme proto velice rádi,“ uvedl tehdy Ondřej Černý, generální ředitel Českých center.
Podle Ondřeje Černého spočívá největší přínos memoranda ve sdílení prezentačních projektů, součinnosti při tvorbě koncepcí vybraných výstav směřujících do zahraničí, vyšší informační provázanosti a možnosti spolupráce s odborníky a specialisty obou institucí. Současně dodal, že podpisem memoranda získává dosavadní spolupráce s KnVH jasný plán, nové obsahové impulsy a stává se součástí jednotné prezentace české kultury v zahraničí. To potvrdil také Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla, podle kterého je síť Českých center přirozeným partnerem KnVH pro šíření díla a myšlenkového odkazu Václava Havla v zahraničí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva