Česká krajina: Pratuři z Milovic se chystají na Josefovské louky, zubři do rezervace u Rokycan

01.01.2020 19:05 | Zprávy

Do nové lokality se v polovině ledna vydají pratuři odchovaní v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice. Stanou se novými obyvateli Ptačího parku Josefovské louky, kde budou spásáním křovin i rostlin a rozdupáváním podmáčených luk pomáhat s vytvářením vhodných podmínek pro mokřadní a luční ptáky.

Česká krajina: Pratuři z Milovic se chystají na Josefovské louky, zubři do rezervace u Rokycan
Foto: Michal Köpping
Popisek: Pratuři z Milovic

Od ledna 2018 už spásá Josefovské louky stádo divokých koní, kteří tam vytvořili pestrou rostlinnou mozaiku ideální pro sběr potravy, hnízdění i úkryt ptáků. „Koně se na Josefovských loukách osvědčili. Letos tu díky nim poprvé vyvedli mláďata například kriticky ohrožení vodouši rudonozí. Nyní bychom chtěli přivést další velké kopytníky, kteří na naše území historicky patří, a to jsou pratuři,“ říká správce ptačího parku Břeněk Michálek.

Na Josefovské louky přijedou z Milovic dvě jalovičky, které jsou klidnější než samci. „Jejich úkolem bude okusem potlačovat dřeviny, které jsou v některých částech parku nežádoucí, například rozrůstající se vrby a hlohy. Pratuři jsou navíc schopni vypást rychle se rozšiřující kopřivy, což divocí koně zaměření na trávy nesvedou,“ vysvětluje Břeněk Michálek.

V polovině ledna se vydají do nového domova také tři mladé samice zubrů z milovické rezervace. Ty odjedou do pastevní rezervace u Rokycan, kde je od října letošního roku menší stádo divokých koní. „Odchyt a převoz praturů i zubrů budou mít na starosti odborníci ze Zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem. Ta má v České republice s transporty velkých kopytníků největší zkušenosti,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která zvířata do obou lokalit poskytuje.

V roce 2015 vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice první rezervace velkých kopytníků v České republice. Díky přírůstkům, které se tam narodily, byly od té doby založeny dvě pastevní rezervace v Královédvorském kraji, další dvě rezervace v Plzeňském kraji a jedna rezervace v Moravskoslezském kraji. Nově dovezená stáda ze zahraničí pak dala vzniknout rezervaci v Národním parku Podyjí. Zatímco rezervace v Milovicích a Podyjí založila společnost Česká krajina, ostatní vznikly díky aktivitám dalších ochranářských organizací.

„Poskytovat přírůstky k zakládání nových rezervací je jedním z hlavních cílů našeho projektu. Jsme rádi, že velcí kopytníci pomáhají zachraňovat ohroženou přírodu již na sedmi místech České republiky,“ doplnil Dalibor Dostál.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Alej rodáků a významných osobností zakořeňuje u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi

8:56 Nadace ČEZ: Alej rodáků a významných osobností zakořeňuje u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi

Nová Alej rodáků a významných osobností města Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi zakořeňuje v lokali…