Česká krajina: Zubři, divocí koně a pratuři jsou námětem jubilejního, třicátého dílu knihy Toulavá kamera

12.06.2020 17:56 | Zprávy

Zubří samice s mládětem z rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice zdobí titulní stranu třicátého pokračování knižní série Toulavá kamera inspirované stejnojmenným cyklem České televize.

Česká krajina: Zubři, divocí koně a pratuři jsou námětem jubilejního, třicátého dílu knihy Toulavá kamera
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Zubrům, divokým koním a praturům je pak věnována jedna z padesáti reportáží, které publikace přináší.

Knižní verze populárního televizního pořadu Toulavá kamera přináší tipy na výlety po celé České republice i v době uzavřených hranic. Reportáže doplněné fotografiemi, mapami a praktickými informacemi poskytují inspiraci pro všechny, kteří se chtějí vydat pěšky nebo na kole po naučných stezkách, na hrady a zámky, prohlédnout si nevšední muzejní expozice nebo cenné přírodní lokality.

„Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice přitahuje každoročně na sto tisíc návštěvníků. Jen několik málo let po svém vzniku se tak zařadila mezi významné turistické cíle ve Středočeském kraji. Díky knize Toulavá kamera si k ní určitě najdou cestu i další návštěvníci,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Cyklus Toulavá kamera se stal na televizních obrazovkách fenoménem. Vysílá se sedmnáct let a za tu dobu mohli diváci vidět stovky dílů a tisíce reportáží z nejrůznějších míst Česka. „Skeptici předpovídali cyklu, majícímu k ‚dispozici‘ toliko zajímavosti České republiky, maximálně dva až tři roky. Nicméně tvůrci měli hned od začátku jasno, když tvrdili, že naše země má co nabídnout, jen je nutné umět se správně dívat. A jejich optimistické vize se naplnily,“ popisuje vznik pořadu jeho autorka a moderátorka Iveta Toušlová. „S postupem času jsem si patrně nejen já uvědomil, jak bohatá a nádherná je naše země, a kolik šikovných lidí tu žije,“ doplnil moderátor Josef Maršál.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru v lednu roku 2015. Od té doby se jim a dalším velkým kopytníkům postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin. Lokalita se zároveň stala vůbec prvním místem na světě, kde v rámci jedné rezervace žijí tři klíčové druhy kopytníků Evropy, tedy zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři.

Ochranářská společnost Česká krajina v současnosti pořádá veřejnou sbírku, jejíž výtěžek by měl financovat dokončení světově unikátní rezervace. Veřejnost může posílat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 30 na číslo 87 777. Případně přes dárcovský portál Darujspravne.cz/krajina nebo nákupy přes portál givt.cz/ceska-krajina. Nově také na e-shopu ZDE.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o přírodu může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, Delta Light Czech, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…