Zlatá mince Hrad Buchlov je v pořadí desátou emisí, která celý cyklus uzavírá. V této sérii již nechala Česká národní banka vyrobit zlaté mince s motivy hradů Kost, Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov a Bečov nad Teplou. K výrobě všech mincí z končícího cyklu Hrady České republiky bylo použito celkem 1 653 kg zlata.
„Každá zlatá mince z cyklu Hrady v sobě snoubí tři pozitiva – propagaci památky, uměleckou hodnotu mincí a uchovatele hodnoty. Hradní objekty byly vybrány na základě návrhů Národního památkového ústavu a reprezentují různé typy hradní architektury v České republice,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. „V České národní bance budeme v tradici vydávání cyklů zlatých mincí pokračovat – již na jaře příštího roku se začne odvíjet nová tematická série zlatých mincí, věnovaná vybraným městským památkovým rezervacím Čech a Moravy. Na první z nich bude figurovat město Cheb,“ dodal guvernér.
Mince Hrad Buchlov ze zlata o ryzosti 999,9 je k dostání ve dvojím provedení – v běžném zpracování s vroubkovanou hranou v počtu 3 200 kusů a ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 8 000 kusů.
Autorem mince je sochař a medailér Josef Oplištil, který ztvárnil hrad Buchlov netradičním způsobem z podhledu a heraldická zvířata ze státního znaku České republiky řešil symbolicky jako stíny, vrhané světlem na hradní stěny při noční prohlídce.
Na lícní straně mince je vyobrazena silueta hradu, do které jsou zakomponována stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku. Při pravém spodním okraji mince se nachází název cyklu HRADY, text ČESKÁ REPUBLIKA a značka České mincovny, která pro Českou národní banku mince vyrazila. Při levém spodním okraji je umístěno označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky 5000 Kč.
Dominantou rubové strany mince je realistické zpodobení hradu Buchlov. Při spodním okraji mince se nachází ročník ražby 2020 a text HRAD BUCHLOV, vyraženy jsou zde také iniciály autora mince.
Hrad Buchlov ze 13. století byl založen českým králem jako strategická obranná pevnost a středisko se soudní pravomocí. Hrad vystavěný na přelomu románsko-gotického období byl později přestavěn v renesančním slohu. V roce 1520 přešel do soukromého držení a od 16. do 18. století jej postupně vlastnily moravské rody pánů ze Žerotína, ze Zástřizl, Petřvaldských z Petřvaldu a Berchtoldů. Největší stavební úpravy provedl v 16. století rod ze Zástřizl. Státní hrad je od roku 2002 národní kulturní památkou.
Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva