ČNB stanovuje rezervu J-SVI pěti institucím v rozsahu 0,5 – 2,5 % jejich celkové rizikové expozice. Tato změna vychází z transpozice směrnice CRD V do českého právního řádu.
ČNB každoročně aktualizuje seznam J-SVI na základě skóre systémové významnosti domácích institucí. Související rizika dosud kryla, podobně jako několik dalších národních evropských makroobezřetnostních orgánů, prostřednictvím rezervy KSR. Směrnice CRD V tento postup dále neumožňuje, a pro tyto účely je dále možné využívat výhradně rezervu J-SVI.
ČNB stanovuje sazbu rezervy J-SVI podle výše skóre systémové významnosti instituce. Následně sazbu porovná s legislativně stanoveným limitem v případě, že je instituce vlastněna zahraniční společností označenou jako domácí nebo globální systémově významná instituce, a stanoví ji tak, aby s ním byla v souladu. Dohledové posouzení pak slouží k případnému zohlednění specifik konkrétní instituce ve výši sazby.
ČNB na základě přezkumu provedeného na datech k prvnímu čtvrtletí roku 2021 stanovila tyto sazby rezervy J-SVI platné od 1. října 2021: ČSOB ve výši 2,5 %, České spořitelně a Komerční bance ve výši 2 %, Unicredit Bank ve výši 1,5 % a Raiffeisenbank ve výši 0,5 %. U všech institucí je sazba rezervy J-SVI nižší oproti dříve uplatňované rezervě KSR. Instituce jsou povinny udržovat rezervu J-SVI tvořenou kmenovým kapitálem na individuálním i konsolidovaném základě v příslušné procentní výši z celkového objemu rizikové expozice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva