Masopust je třídenní svátek i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou, který s pevným datem začíná po svátku Tří králů. Jelikož jeho konec připadá na Popeleční středu, závisí tedy na datu Velikonoc. Končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Masopustní zvyky mají zřejmě původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy a podobně jako u nás se slaví i v jiných slovanských zemích. V původním smyslu jde o „opuštění masa“. Masopust pak představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným „tučný čtvrtek“. Ten je spojován s tradičními zabijačkami a hostinami. Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, které jsou zvány ostatky, končiny, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony (jako jsou průvody masek, scénické výstupy) a končí taneční zábavou.
Nominále výplatní písmenové poštovní známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g v ekonomickém režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání 19 Kč.
Emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., metodou ofsetu, známku nákladem 500 000 kusů ke dni vydání a sešitek v nákladu 12 000 kusů.
Novou výplatní písmenovou poštovní známku si mohou zájemci koupit na přepážkách České pošty nebo mohou ke koupi využít webové stránky České pošty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva