Tomáš Etzler přinášel divákům České televize původní zprávy nejen o dění v Číně, ale i o dalších stěžejních událostech celého regionu, například o dopadení bin Ládina, kdy byl jako jediný český novinář přímo v domě v pákistánském Abbotabádu, kde americké komando vůdce al-Káidy zabilo. Když Tomáš Etzler v ČT začínal, původně uvažoval o období čtyř let, pro úspěšnou spolupráci s Českou televizí se jeho pobyt jakožto korespondenta v Číně protáhl takřka na dvounásobek.
„Do České televize jsem v roce 2007 přicházel jako zkušený zpravodajský produkční, loučím se jako korespondent, který v Číně za sedm let připravil a prezentoval skoro pět set reportáží nebo živých vstupů. Jsem za tuto příležitost a důvěru, kterou jsem v České televizi dostal, velmi vděčný. Chci poděkovat i za volnost, kterou jsem měl při výběru témat reportáží, a za naprostou editorskou svobodu při jejich zpracování. To se nevidí všude. Budu se těšit na další spolupráci,“ uvedl Tomáš Etzler.
Tým zahraničních zpravodajů České televize Tomáš Etzler posílil po mnohaleté kariéře v CNN, kde pokrýval tak zásadní zpravodajské události jako války v Iráku nebo Afghánistánu. Byl mimo jiné členem týmu, který obdržel cenu Emmy za přínos k rozvoji nových technologií ve zpravodajství.
„Před sedmi lety získalo naše zpravodajství v Tomášovi špičkového reportéra, který sem přinesl nejen ojedinělé redakční přístupy, zkušenosti a výjimečné osobní nasazení, ale i do té doby neobvyklou míru technologických znalostí. Spolupráce s ním vždy byla radostí i poučením a jsem mu za ní vděčen institucionálně i osobně. Jeho zpravodajské období na Dálném Východě sice končí, ale i tak jsem přesvědčen, že naše spolupráce bude dál pokračovat stejně skvěle jako doposud,“ říká ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.
Novou zpravodajkou v Číně se od 1. března stane zkušená reportérka a editorka zahraničního zpravodajství Barbora Šámalová, která pracuje v ČT od roku 1994 a dlouhá léta patří k nejvýraznějším osobnostem zahraničního zpravodajství ČT. Působila mimo jiné jako stálá zpravodajka v Moskvě a Bruselu. Za zpravodajství z války v Iráku dostala v roce 2003 jednu z nejprestižnějších cen v české žurnalistice – Cenu Ferdinanda Peroutky.
Střídání korespondentů ČT v Číně je vyvrcholením celkové obměny stálých zpravodajských postů. V jejím rámci již Česká televize vyslala na sedm svých stávajících postů nové zpravodaje, dvě nová střediska, v Tel Avivu a v Paříži, v létě 2013 dokonce zřídila. V Číně nyní posílí svůj tým i o vlastního kameramana.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Česká televize