„Britský Kancl znám už dlouho a jsem jeho fanoušek,“ říká režisér Milan Šteindler a dodává: „Když za mnou přišel producent s nabídkou režie české verze, myslel jsem, že se zbláznil. Ale bral jsem to jako výzvu a souhlasil jsem, i když si nejsem jist, jestli jsem se nezbláznil taky.“
„Jsem velmi polichocen a nadšen tím, že vznikne nová verze The Office,“ uvedl v závěru loňského roku pro Českou televizi Ricky Gervais, herec a spoluautor formátu a dodává: „Klidně můžeme začít vtipkovat na téma dalšího tučného šeku pro Gervaise.“
Brněnská pobočka velkoobchodu s papírem, kde se děj českého seriálu odehrává, řídí vedoucí Marek Chvála, neškodně sebestředný a k jakýmkoliv citům ignorantský šéf. Pod rouškou péče o své podřízené se snaží ve firemní struktuře přežít co nejdéle, a proto neustále vymýšlí nové kličky ve vztahu k vedení společnosti. Dokumentární kamera fiktivního štábu se zaměřuje i na osudy jeho kolegů, kteří si dlouhé chvíle v nudné práci snaží krátit každý svým originálním způsobem.
„Kancl zobrazuje situace důvěrně známé každému zaměstnanci. Takže někteří diváci si mohou říkat, co na tom je proboha vtipného, vždyť takto vypadal můj dnešní den. Přál bych si, abych takových bylo co nejméně,“ představuje seriál kreativní producent ČT David Ziegelbauer.
Štáb natáčí v reálných kancelářských prostorách Spielberk Office Centre v Brně. Do poloviny března vznikne šest dílů. Za kamerou stojí Karel Fairaisl. S brněnským studiem již spolupracoval na úspěšné trilogii Vetřelci a lovci. „Jsem pyšný na to, že Kancl vzniká v Brně a jsem přesvědčený, že ho diváci přijmou a budeme točit další díly,“ říká ředitel brněnského studia České televize Karel Burian.
„Trapných seriálů se u nás udělalo poměrně dost a řekl bych, že neplánovaně. Takže my na to jdeme z druhé strany a natáčíme o trapnosti naprosto plánovaně,“ objasňuje výjimečnost Kanclu režisér Milan Šteindler. Je si jistý, že děj bude českému divákovi blízký: „Myslím, že trapných a dementních šéfů, jako je hlavní hrdina Kanclu, se u nás nachází hodně, takže každý se někdy setkal s vedoucím, za kterého se hluboce styděl. Tímto seriálem tedy chceme trapnost jaksi zkapalnit, předat ji divákovi a naučit ho, jak s takovými bytostmi v reálném životě vycházet. Je to tedy svým způsobem osvětová činnost, a ta, myslím, na obrazovku veřejnoprávní televize patří.“ Producent David Ziegelbauer jeho slova doplňuje: „Rád bych se touto cestou omluvil všem, koho se seriálem nějak dotkneme nebo dokonce urazíme. Protože hlavní hrdina Marek Chvála je prototypem nevypočitatelného sebestředného blba, omlouvám se za něj preventivně raději úplně všem.“
The Office odvysílala BBC ve Velké Británii poprvé v roce 2001. Stal se národním a poté také celosvětovým hitem. Licenci později koupily televize v několika zemích. Nejúspěšnější je americká adaptace, které stanice NBC od roku 2005 vyrobila 201 epizod. Natáčení šesti dílné české verze potrvá do poloviny března, na obrazovce by se měla objevit ještě v letošním roce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Česká televize