Probíhá intenzivnější úklid vlaků, byla zahájena preventivní ionizace interiéru souprav, které brání šíření virů, probíhá osvěta ve vlacích především v případě osob přijíždějících ze zahraničí a České dráhy spolupracují se státními orgány na dalších preventivních opatřeních.
České dráhy rozšířily a zintenzivnily úklid souprav. Při mytí interiéru jsou nyní používány prostředky jiného složení a zvyšuje se také intenzita samotného čištění.
Zvláštní pozornost je věnována dezinfekci všech součástí vybavení, s nimiž přicházejí cestující do styku – kliky, nástupní madla, úchopové části odpadkových košů, ovládací prvky dveří nebo sociální zařízení.
U dálkových vlaků doplňujeme během jízdy ve velkých stanicích hygienické a dezinfekční prostředky.
U expresních vlaků vycházejících z pražského depa na relacích Německo a Rakousko (mimo jiné tranzitní země pro směr Itálie a Francie) byla minulý týden zahájena dezinfekce vybraných vozů pomocí ozonového generátoru PROFIZON X. Tímto postupem se zlikvidují viry a bakterie v prostoru celého vozu.
V tomto týdnu došlo k rozšíření dezinfekce vozů prostřednictvím ozónu také u vlaků, které vyjíždějí do Rakouska z depa v Českých Budějovicích.
V mezistátních vlacích jsme umístili plakáty a distribuujeme letáky Ministerstva zdravotnictví ČR s informacemi o příznacích nákazy koronavirem a o prevenci šíření nákazy. Informace jsou v nich uvedené v češtině, angličtině, němčině a italštině.
Byla přijata opatření a v oblasti zásad chování personálu, např. v oblasti hygieny. Probíhá postupné vybavení provozního personálu např. dezinfekčními gely a ubrousky. Společnost dále pořizuje vitamíny pro posílení imunity zaměstnanců. O aktuální situaci v souvislosti s koronavirem zaměstnance informujeme prostřednictvím intranetu.
IZS zahájil namátkové zdravotní kontroly v dálkových spojích ze zemí, kde je nejvyšší riziko zavlečení koronaviru (Německo, Rakousko). České dráhy vytvoří veškeré podmínky pro IZS k této činnosti.
Krizový štáb je v trvalém kontaktu s IZS, Bezpečnostní radou státu a Ministerstvem dopravy ČR.
S účinností od 11. 3. 2020 provádíme návratky částečně či zcela nevyužitých traťových jízdenek týdenních, měsíčních a čtvrtletních za zvláštní jízdné pro cestující 6 – 18 let a žáky a studenty 18 – 26 let beze srážky. Návratek lze uplatnit kdykoliv ve lhůtě do 6 měsíců od prvního dne nevyužití, přičemž za první den nevyužití se vždy považuje 11. 3. 2020 a toto datum rovněž nahrazuje předepsané potvrzení.
Jízdenky s cílovou nebo nástupní stanicí v Itálii lze také vrátit beze srážky.
Kontrolu jízdních dokladů ve vlaku provádíme v rámci možností bez přebírání dokladů, průkazů a karet do rukou. Předložené doklady kontrolujeme, je-li to možné, pouze vizuálně. Prosíme cestující o spolupráci při snaze o omezení fyzického kontaktu.
Při úhradě jízdních dokladů vyzýváme cestující, aby před platbou finanční hotovostí upřednostnili platbu kartou. Při použití platebních karet nebo elektronických peněženek vyzýváme cestující, aby kartu sami přiložili k platebnímu terminálu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva