Český rozhlas a Praha připomenou srpnové události roku 1968 speciálním vysíláním i velkým koncertem

26.06.2018 16:49 | Zprávy

Na padesáté výročí srpnových událostí roku 1968 připravil Český rozhlas celodenní speciální vysílání a ve spolupráci s pražským magistrátem i koncert na Václavském náměstí.

Český rozhlas a Praha připomenou srpnové události roku 1968 speciálním vysíláním i velkým koncertem
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Zazní na něm největší hity 60. let a zejména pak osudového roku 1968 v podání současných zpěváků, jako jsou Aneta Langerová, Vojta Dyk, Jana Kirschner a mnozí další. Doprovodí je kapela Petra Maláska i Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Rok 1968 připomene také Den s Českým rozhlasem na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a multimediální mobilní aplikace.

„V noci z 20. na 21. srpna 1968 otevřel Československý rozhlas jednu z nejvýraznějších kapitol své dosavadní pětadevadesátileté historie. Svobodné vysílání, které přes okupaci země armádami Varšavské smlouvy dokázal provozovat po několik srpnových dní, mělo mimořádný význam. Tehdy sehrál rozhlas nezastupitelnou roli, na kterou bychom neměli přestávat být pyšní,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Československý rozhlas udržoval kontakt mezi legálním vedením země a obyvatelstvem, přispěl k odvrácení chaosu a zřejmě zabránil více obětem na životech. Prostřednictvím zahraničního vysílání také informoval cizinu o situaci v Československu. Srpnová okupace v roce 1968 si na území hlavního města vyžádala 25 lidských životů, šestnáct z nich zemřelo v okolí tehdejšího Československého rozhlasu.

„Významné okamžiky naší historie je třeba si stále připomínat, a proto jsem ráda, že Praha na 50. výročí srpnových událostí spojila síly zrovna s Českým rozhlasem, který v těch klíčových chvílích sehrál nezastupitelnou roli,“ řekla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

Speciální vysílání k srpnovým událostem roku 1968 začne na stanici Český rozhlas Radiožurnál v pondělí 20. srpna ve 21 hodin, tedy pár minut před tím, než se o 50 let dříve objevilo na ruzyňském letišti první vojenské letadlo. Následujících třináct hodin poběží přímý přenos z největšího studia S1 na Vinohradské ulici, ve kterém se moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský spolu s reportéry Českého rozhlasu přenesou do roku 1968 a budou minutu po minutě přenášet tehdejší události.

Po skončení přenosu v úterý v 10 hodin zazní premiérově na všech stanicích Českého rozhlasu nová hra Včera, dne 20. srpna s Táňou Vilhelmovou, Vojtou Dykem, Miroslavem Krobotem a Davidem Novotným v titulních rolích. Autorem rozhlasové hry je Petr Kazda, režie se ujal Aleš Vrzák.

Srpnové události připomene od úterních 20 hodin také koncert na Václavském náměstí. Hudební dramaturg Petr Král s Petrem Maláskem, který připravil nové aranže písní Lady Carneval, Bratříčku, zavírej vrátka, Želva nebo Klaunova zpověď, oslovili Martu Kubišovou, Lucii Bílou, Martu Jandovou, Terezu Černochovou, Janu Kirschner, Anetu Langerovou, Vojtu Dyka, Matěje Rupperta, Xindla X a Honzu Křížka. Kromě kapely Petra Maláska je doprovodí i bubeníci z kapely Tam Tam Batucada a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Ve znamení roku 1968 bude i Den Českého rozhlasu v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V karlovarském letním kině začne 2. července v 21 hodin koncert Vladimíra Mišíka, po kterém bude následovat česká premiéra filmu Jana Němce Oratorium pro Prahu a Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze.

Okupaci Československa připomene také multimediální mobilní aplikace, která dá uživatelům možnost ponořit se do roku 1968 moderní, zážitkovou formou. Nabídne na skutečných událostech založený audioseriál, vytvořený přímo na míru digitálnímu prostředí. Poslech doplní prvky tzv. rozšířené reality (AR, tedy Augmented Reality), která pracuje s digitálními objekty v reálném prostředí a využívá prostorový zvuk. Návštěvníci budovy Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě budou mít navíc unikátní příležitost vstoupit přímo doprostřed probíhající invaze prostřednictvím virtuální reality, která bude vycházet právě ze zmiňovaného příběhu.

Na Projektu 1968 se kromě Českého rozhlasu a Magistrátu Hlavního města Praha podílí také Ústav soudobých dějin Akademie věd, Ústav pro studium totalitních režimů, Národní muzeum, Národní filmový archiv, Czech Photo a mnoho dalších subjektů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…