Meziměsíční srovnání
Vývozní ceny se v září zvýšily o 0,9 % (po očištění o kurzový vliv o 1,1 %). Růst celkového meziměsíčního indexu byl nejvíce ovlivněn výrazným zvýšením cen minerálních paliv o 15,9 % (hlavně elektřiny, plynu a uhlí). Ceny polotovarů vzrostly o 0,5 % (především železa a oceli). Nejvíce se snížily ceny ostatních surovin o 0,4 % (zejména kovového odpadu).
Dovozní ceny v září vzrostly o 1,4 % (po očištění o kurzový vliv o 1,6 %). Největší vliv na zvýšení celkového meziměsíčního indexu měl růst cen minerálních paliv o 12,2 % (především plynu a elektřiny). Ceny chemikálií vzrostly o 0,7 %, ceny strojů a dopravních prostředků a ceny polotovarů se zvýšily shodně o 0,6 %. Nejvíce klesly ceny ostatních surovin o 4,5 % (zejména rud kovů).
Směnné relace se zvýšily na hodnotu 99,5 % (v srpnu 99,4 %). Nejnižší hodnotu zaznamenaly chemikálie (99,0 %), nejvyšší hodnoty dosáhly ostatní suroviny (104,3 %).
„V září 2021 pokračoval navzdory posilující koruně výrazný růst meziročních cen, ve vývozu o 7,5 % a v dovozu o 8,8 %. V meziměsíčním i meziročním srovnání se výrazně zvýšily ceny minerálních paliv, zejména ceny elektřiny a plynu,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.
Meziroční srovnání
Ceny vývozu se zvýšily o 7,5 % (po očištění o kurzový vliv o 11,6 %). Rozhodující vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl růst cen polotovarů o 14,7 % (především železa, oceli, kovových a dřevěných výrobků). Výrazně rostly ceny ostatních surovin o 63,7 % (zejména dřeva a kovového odpadu), minerálních paliv o 62,3 % (hlavně elektřiny, ropných výrobků a plynu) a ceny chemikálií o 12,8 %. Klesly pouze ceny nápojů a tabáku o 4,3 %.
Dovozní ceny vzrostly o 8,8 % (po očištění o kurzový vliv o 13,1 %). Růst celkového meziročního indexu byl nejvíce ovlivněn značným zvýšením cen minerálních paliv o 88,6 % (zejména plynu, ropy, ropných výrobků a elektřiny). Významně rostly ceny ostatních surovin o 34,2 % (především rud kovů, kovového odpadu a dřeva), polotovarů o 12,7 % (hlavně železa, oceli a neželezných kovů) a ceny chemikálií o 10,5 %. Ceny strojů a dopravních prostředků klesly o 0,6 %, potravin o 1,7 % a ceny průmyslového spotřebního zboží o 1,9 %.
Směnné relace klesly na hodnotu 98,8 % (v srpnu 99,3 %). Nejnižší hodnotu směnných relací zaznamenala minerální paliva (86,1 %), naopak nejvyšší hodnoty dosáhly ostatní suroviny (122,0 %).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva