V průběhu letošního roku bylo patrné zpomalení růstu české ekonomiky. Souvisí to s vysokou srovnávací základnou minulého roku i s tím, že byly dočerpány prostředky z evropských fondů za minulé programové období. Příjmy domácností však dál rostly a přetrvávalo pozitivní naladění spotřebitelů. To mělo vliv i na výrazný růst maloobchodních tržeb, který byl mezi unijními zeměmi šestý nejvyšší.
Národní hospodářství rostlo tradičně díky zpracovatelskému průmyslu. Dařilo se ale i obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství nebo činnostem v oblasti nemovitostí. Pozitivní výsledky zaznamenalo také odvětví zemědělství, lesnictví a rybářství, k čemuž přispěla dobrá úroda všech základních plodin. „Naopak stavebnictví letos růst ekonomiky brzdilo. Počet zahájených bytů v prvních třech čtvrtletích zůstal těsně pod loňskou úrovní. V pozadí stála zejména nižší výstavba bytů v bytových domech. Jejich počet se v Praze propadl na 862, nejméně od roku 1999,“ uvádí Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.
Růst reálných mezd, nízké úrokové sazby promítající se do cen hypoték i pozitivní očekávání ohledně dalšího ekonomického vývoje zvyšují poptávku po nemovitostech, která v řadě lokalit převyšuje nabídku. To mělo za následek růst cen nemovitostí, který se dostal na nejvyšší úroveň od roku 2008. „Poptávku po bytech stimulovaly rekordně nízké hypoteční sazby a pozitivní ekonomický vývoj. Ceny nemovitostí se kvůli tomu zvýšily meziročně dvouciferným tempem. Kvůli nedostatku nových bytů rostly především realizované ceny starších nemovitostí,“ vysvětluje analytička ČSÚ Karolína Súkupová.
Jedním z faktorů, které měly vliv na spotřebu domácností a ochotu zadlužovat se, byly mzdy. „Od ledna do září vzrostly zaměstnanecké výdělky o 4,3 %, nejvyšším meziročním tempem za posledních osm let. Na jejich růst tlačila nízká nezaměstnanost a sílící nedostatek pracovní síly,“ upozorňuje Jiří Kamenický, analytik ČSÚ. Trh práce byl v dobré kondici. Počet pracovníků se meziročně zvýšil o 1,7 %. Práci mělo ve 3. čtvrtletí rekordních 5,27 miliónů osob. Míra nezaměstnanosti klesla na 4 %.
Více se dočtete v právě vydané analýze ČSU s názvem Vývoj ekonomiky České republiky v 1. až 3. čtvrtletí 2016: https://www.czso.cz/csu/czso/vyvoj-ekonomiky-ceske-republiky-1-3-ctvrtleti-2016.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva