Český statistický úřad: Kraje pohledem statistiky

19.01.2023 13:30 | Tisková zpráva

V roce 2021 přetrvávaly mezi kraji rozdíly, které navazovaly na vývoj v předchozích letech. Počet obyvatel vzrostl především v Praze a Středočeském kraji, naopak nejvíce poklesl v Karlovarském a Moravskoslezském.

Český statistický úřad: Kraje pohledem statistiky
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Ve většině regionů se zvýšil objem hrubého domácího produktu, ve všech rostly průměrné měsíční mzdy. 

Detailní pohled na data o ekonomické a sociální situaci obyvatel všech 14 krajů přináší nově vydaná publikace Srovnání krajů v České republice 2022. „Vedle dat za kraje jsou zde uvedeny vybrané údaje o regionech soudržnosti NUTS 2, okresech, správních obvodech a několik ukazatelů o jednotlivých obcích. Nechybí ani grafy, kartogramy a poměrně podrobná metodika jednotlivých statistik. Novinkou je několik tabulek se základními výsledky Sčítání 2021, údaje o výdajích zdravotních pojišťoven nebo vývoji cen bytů a rodinných domů,“ vysvětlila Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně ČSÚ.

Do publikace jsou zahrnuty i výsledky voleb do zastupitelstev obcí a do Senátu, které se uskutečnily v roce 2022.

Přírůstek počtu obyvatel byl v roce 2021 zaznamenán v osmi krajích ze čtrnácti. Absolutně nejvyšší byl v nejlidnatějších krajích, a to ve Středočeském a Praze, naproti tomu počet obyvatel nejvíce poklesl v Moravskoslezském, relativně pak v Karlovarském kraji.

Hrubý domácí produkt (ve srovnatelných cenách) meziročně vzrostl v roce 2021 ve všech krajích s výjimkou Karlovarského a Kraje Vysočina. Nejvíce v Moravskoslezském (+6,4 %) a Královéhradeckém (+5,5 %). Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla v Praze 46 452 Kč, zatímco v Karlovarském kraji jen 33 180 Kč.

Plný měsíční starobní důchod (plný, bez pozůstalostního) činil v Praze v průměru 16 467 Kč, naproti tomu v Karlovarském kraji to bylo 14 918 Kč.

Internet používalo v Praze 86,9 % domácností, zatímco v Ústeckém kraji jen 78,0 % a v Olomouckém kraji 79,0 % domácností. K internetovému bankovnictví sloužil internet osobám ve věku 16 a více let nejvíce v Praze (73,5 %) a nejméně v Jihočeském kraji (61,9 %). Online nakupování nejvíce propadli Pražané (78,4 %).

Počet registrovaných trestných činů v přepočtu na 1 000 obyvatel byl nejvyšší v Praze (27,7), naopak nejnižší ve Zlínském kraji (8,4). Největší dopravní nehodovost byla zaznamenána v Ústeckém kraji (14,0 nehody na 1 000 obyvatel), naproti tomu nejnižší v Jihomoravském kraji (5,4 nehody na 1 000 obyvatel).

Vybrané údaje o krajích mohou čtenáři porovnávat také pomocí webové aplikace s animovanými grafy a kartogramy ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

U studentů roste zájem o práci v jaderné energetice, ČEZ podepsal rekordní počet stipendií

17:44 U studentů roste zájem o práci v jaderné energetice, ČEZ podepsal rekordní počet stipendií

Rekordních 67 stipendijních smluv uzavřeli v letošním semestru studenti vybraných středních a vysoký…