Český statistický úřad: Nejoblíbenější dětská jména jsou Jakub a Eliška

22.10.2016 10:34 | Zprávy

Mezi dětmi narozenými v lednu bylo i tento rok nejvíce Jakubů a Elišek. Rodiče dali svým potomkům 517 různých chlapeckých a 619 dívčích jmen.

Český statistický úřad: Nejoblíbenější dětská jména jsou Jakub a Eliška
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. Nejoblíbenější chlapecká jména v lednu 2016 byla Jakub, Jan a Tomáš, nejoblíbenější dívčí jména Eliška, Tereza a Anna. „Jan, Jakub a Tomáš jsou na prvních místech nepřetržitě od ledna 1999. U dívek se za tu dobu vystřídalo už devět jmen. Nejdříve byla 13krát za sebou vítězkou Tereza. V posledních letech se už třikrát podařilo vyhrát Elišce. V lednu 2014 bylo nejoblíbenější dívčí jméno Anna,“ hodnotí dlouhodobý vývoj Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Z lednových statistik se dají zjistit i nejčastější jména rodičů. Matky se nejčastěji jmenovaly Lucie, Jana a Kateřina, otcové pak Jan, Petr a Martin. Pouze Jan se probojoval mezi první trojici jak u chlapců, tak u otců. „Dědění jmen je výrazně častější u chlapců. Zděděné jméno má každý šestý, mezi dívkami každá 25. Při pojmenování dcer jsou rodiče mnohem kreativnější. Je to znát i z celkových přehledů, kdy se ve 20 nejoblíbenějších jménech od ledna 1999 objevilo celkem 36 různých dívčích a jen 27 chlapeckých jmen,“ říká Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace ČSÚ.

Kromě celkového vítězství bylo jméno Jakub nejoblíbenější i v krajích, a to v deseti z nich. Ve dvou krajích vyhrál Jan, v jednom Ondřej a Matěj. Zajímavostí je Královéhradecký kraj, kde se s Jakubem o první místo dělí Antonín, který v celorepublikovém žebříčku skončil až na 19. místě. U děvčat byly v krajích nejčastěji první Eliška (šestkrát), Anna (čtyřikrát) a Tereza (třikrát). Na vítězství dosáhla také Natálie (Ústecký kraj) a Adéla (Pardubický kraj). Z celkových výsledků se vymyká Karlovarský kraj, kde se na prvním až třetím místě srovnala Barbora, Kristýna a Laura, tedy jména, která jsou v celkovém pořadí na 11. až 13. místě.

Kromě jmen obvyklých či oblíbených zaznamenali statistici v letošním lednu i některá netradiční jména, ať už staročeská, nebo cizokrajná. Z chlapeckých je to například Barnabáš, Dalimil, Diviš, Mikeš, Attila, Geralt, Lionel, Jeroným Iskandar nebo Taigo Ryu. V lednu se u nás také narodila Adléta, Aleška, Josefa, Klotylda, Adel, Aurelie,Rihana, Salome, Amálie Perla nebo Nina Anuška.

Statistiku dětských jmen prezentoval ČSÚ při příležitosti Evropského dne statistiky. Více informací naleznete zde:www.czso.cz/statsday2016.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa opět vyjíždí do obcí

22:31 Finanční správa opět vyjíždí do obcí

Finanční správa i v roce 2025 pokračuje v poskytování podpory občanům v souvislosti s daní z nemovit…