„Počty společenství vlastníků každoročně rostou, i když jejich přírůstek začíná zpomalovat. Zároveň s tím ubývá bytových družstev. Nejčastěji se jedná o malá bytová družstva. Ty po převodu bytů do vlastnictví členů zanikají,“ říká Věra Hrdinová z odboru národních účtů ČSÚ. V roce 2017 bylo v České republice 64,8 tisíc společenství vlastníků jednotek (SVJ). Jejich počet vzrostl meziročně o 3 %. Celkově měla SVJ ve vlastnictví 1 587,2 tisíce bytů. Na jeden subjekt tak připadalo zhruba 25 bytů. Z krajů je nejvíce SVJ registrováno v Praze a v Jihomoravském kraji, nejméně pak v kraji Libereckém a na Vysočině.
Bytových družstev (BD), která mají 20 a více zaměstnanců, bylo v loňském roce 97. Pod hranici 100 klesly poprvé v historii samostatné ČR. Celkově bylo v těchto družstvech 193,2 tisíc bytů, tedy téměř dva tisíce bytů na jedno družstvo. Nejvíce velkých BD je v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, nejméně naopak v Karlovarském a Pardubickém. Klesá i množství malých BD, v roce 2017 jich bylo 8,3 tisíce. V průměru na každé z nich připadalo 29 bytů. Nejvíce malých družstev je v hlavním městě, konkrétně na Praze 4 a Praze 6, a v Moravskoslezském kraji. Nejnižší počet opět v Karlovarském kraji a na Zlínsku.
Více informací najdete na webu ČSÚ v časových řadách (ZDE).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva