Český statistický úřad: Růst cen meziročně mírně zrychlil

15.10.2024 22:28 | Tisková zpráva

Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,4 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v oddíle rekreace a kultura a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 2,6 %, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v srpnu.

Český statistický úřad: Růst cen meziročně mírně zrychlil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční srovnání

Meziměsíčně klesly spotřebitelské ceny v září o 0,4 %. V oddíle rekreace a kultura se v důsledku končící letní sezóny snížily ceny dovolených s komplexními službami o 20,9 %. V oddíle doprava byly nižší ceny pohonných hmot a olejů o 4,8 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 (35,83 Kč/l) byla nejnižší hodnota od října 2021 a průměrná cena motorové nafty (34,22 Kč/l) od července 2023. Na meziměsíční růst spotřebitelských cen měly v září největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde se zvýšily především ceny másla o 16,0 %, polotučného trvanlivého mléka o 14,1 %, drůbežího masa o 4,1 %, zeleniny o 2,1 % a ovoce o 1,3 %. Naopak nižší oproti srpnu byly zejména ceny vepřového masa o 1,4 % a brambor o 4,2 %. V souvislosti se začátkem nového školního roku se o 10,5 % zvýšily ceny v oddíle vzdělávání. Poplatky v mateřských školách vzrostly o 28,4 %, školné na soukromých gymnáziích a na středních soukromých školách o 7,1 %, poplatky za výuku jazyků o 5,2 %, školné v základních uměleckých školách o 1,4 % a poplatky ve školních družinách o 39,6 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 % a ceny služeb o 0,8 %.

Meziroční srovnání

„Zářijový meziroční vývoj spotřebitelských cen byl stejně jako v srpnu výrazně ovlivněn cenami potravin a pohonných hmot. Ceny potravin poprvé od loňského listopadu meziročně vzrostly. Například ceny polotučného trvanlivého mléka byly v září oproti loňsku vyšší o zhruba 20 %, másla přibližně o 43 % a čokoládových výrobků o 22 %,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 2,6 %, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v srpnu. Toto zrychlení meziročního růstu cen bylo ovlivněno především vývojem cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle doprava.  Ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje přešly ze srpnového poklesu o 1,8 % v růst o 0,6 % v září. Ceny ovoce v září vzrostly o 2,8 % (v srpnu pokles o 2,4 %), zeleniny o 3,1 % (v srpnu pokles o 2,0 %), polotučného trvanlivého mléka o 20,3 % (v srpnu pokles o 3,3 %). Ceny másla v září zrychlily svůj růst na 42,5 % (v srpnu růst o 22,4 %). Vývoj cen v oddíle doprava ovlivnily především ceny pohonných hmot a olejů, které byly v září meziročně nižší o 11,2 % (v srpnu pokles o 4,1 %).

Na meziroční růst cenové hladiny měly v září největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného z bytu o 6,4 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,0 %, vodného o 10,9 %, stočného o 13,4 %, elektřiny o 8,8 % a tepla a teplé vody o 6,9 %. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 4,2 % a tuhých paliv o 0,9 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle stravování a ubytování v důsledku vyšších cen stravovacích služeb o 6,9 % a ubytovacích služeb o 8,8 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly ceny lihovin o 5,0 %, piva o 5,1 % a tabákových výrobků o 6,6 %. Ceny vína meziročně klesly o 4,1 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 4,0 %. Naopak na meziroční snižování celkové cenové hladiny měly v září největší vliv ceny v oddíle doprava (pokles o 1,8 %).

Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 1,4 % (v srpnu o 1,2 %) zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 102,7 %. (Více informací: Metodická poznámka.)

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,2 % a ceny služeb o 5,0 %.

Hladina bazického indexu spotřebitelských cen k základnímu období průměr roku 2015 byla v září 151,8 % (v srpnu 152,4 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v září 3,5 % (v srpnu 3,9 %).

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP)

Podle předběžných výpočtů HICP v září v Česku meziměsíčně klesl o 0,5 % a meziročně vzrostl o 2,8 % (v srpnu o 2,4 %). Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v září 2024 za Eurozónu 1,8 % (v srpnu 2,2 %), v Německu 1,8 % a na Slovensku 2,9 %. Nejvyšší byla v září v Belgii (4,5 %) a nejnižší v Irsku (0,2 %). Podle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v srpnu 2,4 %, což bylo o 0,4 procentního bodu méně než v červenci. Nejvyšší byla v srpnu v Rumunsku (5,3 %) a nejnižší v Litvě (0,8 %).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…