"Za Český statistický úřad se na volbách podílí přibližně 2500 interních i externích zaměstnanců na 506 přebíracích místech a v ústředí ČSÚ. Samotnému zpracování výsledků voleb předcházelo důkladné proškolení jak zaměstnanců ČSÚ, tak členů okrskových volebních komisí. Průběžně probíhaly funkční i zátěžové zkoušky systému zpracování.“ vysvětluje Eva Krumpová, místopředsedkyně Českého statistického úřadu.
Sčítání hlasů zahájí okrskové volební komise bezprostředně po uzavření volebních místností. Následně zpracují zápisy o průběhu a výsledku hlasování a jejich správnost stvrdí všichni členové komisí svými podpisy. Podepsaný zápis doručí komise na přebírací místo Českého statistického úřadu. Pracovníci úřadu zde provedou kontrolu zápisu a vloží údaje do systému, přičemž zástupci komise obdrží pro následnou kontrolu opis údajů okrsku. Poté jsou data v zabezpečené elektronické podobě odeslána do centra zpracování, kde jsou uložena do databáze. Výsledky jsou průběžně zveřejňovány na serveru volby.cz, záložně na stránce volbyczso.cz a v redukované podobě na stránce volbyhned.cz.
„Z hlediska zpracování výsledků patří komunální volby k těm nejobtížnějším a kladou vysoké nároky jak na okrskové volební komise, tak na zaměstnance Českého statistického úřadu,“ připomíná předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. Okrskových komisí bude v nadcházejících volbách přes 14,5 tisíce a téměř 5 tisíc z nich bude zpracovávat volby do zastupitelstev obcí i Senátu.
„Členům okrskových volebních komisí zdůrazňujeme, aby při práci nespěchali a postupovali v souladu s metodickými pokyny Českého statistického úřadu. Důležitá je především správnost postupu a bezchybnost komisemi předávaných výsledků, ne rychlost zpracování. Kvalita má tedy rozhodně přednost,“ upozorňuje předseda ČSÚ.
Pro zkvalitnění způsobu prezentace zpracovaných volebních výsledků přistoupil ČSÚ také k využití cloudového řešení s dostatečnou kapacitou i retenční schopností umístěnému na území Evropské unie a splňujícímu vysoké právní standardy ochrany dat. Samotné zpracování výsledků voleb probíhá stejně jako v minulosti nadále na centrálních serverech v sídle ČSÚ.
V letošních volbách do zastupitelstev obcí se bude rozdělovat téměř 62 tisíc mandátů. Z toho 59,5 tisíce připadá na zastupitelstva obcí, městysů a měst, zbylých 2,5 tisíce mandátů se bude rozdělovat ve volbách do zastupitelstev městských částí a městských obvodů. Spolu s komunálními volbami proběhnou ve 27 obvodech i volby do jedné třetiny Senátu.
V komunálních volbách se o mandáty v celé zemi uchází přes 216 tisíc kandidátů. Pro volby bylo zaregistrováno více než 25 tisíc platných kandidátních listin. O senátorský post pak usiluje 236 kandidátů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva