Čeští polární vědci míří s pomocí MZV znovu na Antarktidu

21.12.2020 8:37 | Zprávy

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek se ve středu 16. prosince 2020 na pražském Letišti Václava Havla oficiálně rozloučil s českou skupinou vědců, kteří cestují na jižní zemský pól. Expedice míří na českou polární vědeckou stanici J. G. Mendela. Antarktida je mezinárodně spravována a Česko na ní působí nejen vědecky, ale prostřednictvím MZV se také spolupodílí na regulaci jejího využití.

Čeští polární vědci míří s pomocí MZV znovu na Antarktidu
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Náměstek Smolek při této příležitosti zdůraznil důležitost pokračování českého antarktického výzkumu. Bezpečný návrat přišel vědcům popřát i chilský velvyslanec v České republice Patricio Alejandro Utreras Díaz.

Do Antarktidy je každoročně vysílána česká výprava, aby tam prováděla výzkumy v oblasti klimatologie, geologie, paleontologie či ekologie. „Máme radost, že tradice našeho výzkumu v Antarktidě neustává. Není vůbec jednoduché celou výpravu logisticky zvládnout, ale ministerstvo zahraničí i česká velvyslanectví v Argentině a Chile vždy zajistily expedicím bezpečnou cestu tam i úspěšný návrat domů,“ okomentoval roli MZV Smolek. Za spolupráci poděkoval mj. chilskému velvyslanci v Praze.

České výzkumné aktivity probíhají především na vědecké polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Letošní výpravu povede klimatolog a zkušený polárník doc. Kamil Láska z Masarykovy univerzity. Lékařkou bude MUDr. Daniela Murínová a vědecko-technickou posádku tvoří Dr. Jan "Jeník" Kavan (geomorfologie), Dr. Pavel Švec (mikrobiologie) a Mgr. Jana Smolíková (glaciologie). Hostem bude doc. Zbyněk Engel z Univerzity Karlovy.

„Pokračování českého výzkumu je důležité i pro konzultativní status České republiky, tedy pro naše politické působení,“ připomněl náměstek ministr zahraničí. Díky Smlouvě o Antarktidě (ATCM) získala Česká republika tzv. konzultativní status, který umožňuje aktivní podíl na regulaci využívání Antarktidy a rozhodování o její budoucnosti, je však podmíněn i relevantním výzkumem. V červenci 2019 navíc pořádala Česká republika své první shromáždění zemí ATCM.

Výprava měla 18. prosince dorazit do patagonského města Punta Arenas, kde podle plánu kvůli epidemiologickým opatřením nastoupí dvoutýdenní karanténu před vstupem na palubu vojenské lodi Fuentealba. Ta polárníky dopraví přes Drakeův průliv až do Antarktidy. Návrat je prozatím plánován na 9. dubna 2021.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Zúčastněte se soutěže Mladí fotografují památky 2025

22:03 Národní památkový ústav: Zúčastněte se soutěže Mladí fotografují památky 2025

Dovolujeme si upozornit na soutěž Mladí fotografují památky 2025, kterou organizuje Sdružení histori…