Chodov se zaměří na prevenci ztráty bydlení, práci s rodinami s dětmi i větší zapojování veřejnosti do řešení problémů města

20.09.2016 21:46 | Zprávy

Město Chodov úspěšně řeší sociální problémy a chudobu svých obyvatel. Již druhým rokem je zapojený do Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám. Právě teď například zřizuje dluhovou poradnu a plánuje posílení týmu terénních pracovníků nebo vznik víceúčelového komunitního centra.

Chodov se zaměří na prevenci ztráty bydlení, práci s rodinami s dětmi i větší zapojování veřejnosti do řešení problémů města
Foto: Agentura pro sociální začleňování
Popisek: Agentura pro sociální začleňování, logo.

V současné době jsou díky spolupráci města s Agenturou pro sociální začleňování, která prostřednictvím takzvaného Koordinovaného přístupu poskytuje obcím a městům podporu, v Chodově mimo jiné poskytovány služby pracovní a sociální integrace, fungují tréninková místa a kurzy k rozšíření odbornosti osob s trestní minulostí. Poslední jmenovaná aktivita se například dotkne až stovky klientů a výrazně tak pomůže se začleněním těchto lidí zpět do společnosti.

Od 1. září letošního roku se mimo jiné rozběhl projekt města „Prevence a sanace dluhů obyvatel Chodova ohrožených ztrátou bydlení“. Ten poskytne dluhové poradenství včetně zpracování žádostí o oddlužení i terénní práci takřka dvěma stovkám osob, které dluží např. na nájemném či komunálním odpadu a potřebují podporu v oblasti hospodaření s financemi.

Během letošního října podá město také investiční projekt na výstavbu víceúčelového komunitního centra. To by se obyvatelům města mělo otevřít v Nejdecké ulici během příštího roku.

„Snahou města je problémům předcházet. K tomu by měly přispět služby pro naše obyvatele, ale také jejich větší zapojení do rozhodování o záležitostech na místní úrovni,“ říká vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu Chodov Eva Virtelová.

V tomto duchu proběhlo v úterý 20. září 2016 už druhé setkání v tomto roce takzvaného lokálního partnerství. Jde o propojení místních institucí a aktérů (zástupců obce, poskytovatelů sociálních a dalších služeb, policie, úřadu práce, škol a dalších subjektů i jedinců řešících sociální problematiku).Okolo třiceti účastníků se vzájemně seznámilo s podanými nebo už uskutečňovanými projekty a sdílelo vedle zkušeností i plány na další období.

Díky zapojení do Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám mohou město, firmy a neziskové organizace uskutečňovat projekty v oblasti sociálních věcí, zaměstnanosti, bydlení i vzdělávání. „Je to jedinečná šance, jak využít prostředky ze strukturálních fondů a koordinovaně situaci v lokalitách i jejich okolí zásadně změnit," vysvětluje ředitel Agentury pro sociální začleňování, Radek Jiránek.

Více informací o Agentuře a jejím působení v sociálně vyloučených lokalitách ZDE a ZDE.

***

Agentura pro sociální začleňování je jedním z odborů Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR. Zajišťuje podporu obcím v procesu sociální integrace tím, že jim pomáhá při mapování a detailním poznávání problémů sociálně vyloučených lokalit a jejich obyvatel, při přípravě a nastavování dlouhodobějších procesů pro jejich řešení a při získávání financí na tyto postupy. Posláním Agentury je propojovat klíčové aktéry na místní úrovni tak, aby spolupracovaly při sociálním začleňování. Podporuje nadresortní přístup a propojování působení veřejné správy a neziskového sektoru. Agentura funguje od roku 2008.

Koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám (KPSVL) je nástrojem pomoci městům, obcím a svazkům obcí při sociálním začleňování sociálně vyloučených obyvatel z prostředků Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) za místní podpory Agentury pro sociální začleňování. V rámci tohoto přístupu mohou města a obce koordinovaně čerpat prostředky ze tří operačních programů. Podmínkou čerpání je vypracování strategického plánu sociálního začleňování, který obcím a městům Agentura pomáhá zpracovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM informuje o aktuálním stavu nakládání s areálem Hanáckých kasáren v Olomouci

22:03 ÚZSVM informuje o aktuálním stavu nakládání s areálem Hanáckých kasáren v Olomouci

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) byl dne 11. října 2024 Univerzitou Palackéh…