V letošním roce budou spuštěny dlouho očekávané dotační výzvy z Národního plánu obnovy (NPO) pro komponentu 2.8, která bude zaměřena na revitalizaci území se starou stavební zátěží, tzv. brownfieldů. Předpokládanými příjemci podpory jsou města a obce, případně kraje. Komponenta bude obsahovat tři podprogramy:
- Regenerace významných strategických brownfieldů (MMR/SFPI);
- Regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití (MMR/SFPI);
- Regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití (MPO).
V kontextu této komponenty se brownfieldem rozumí lokality, které jsou ovlivněny dřívějším používáním, jsou opuštěné, anebo nedostatečně využívané, mohou mít problémy s kontaminací a vyžadují intervenci, aby se vrátily k smysluplnému využití.
CzechInvest ve spolupráci se zástupci krajů, obcí a dalších relevantních územních partnerů v současné době intenzivně pracuje na ověření absorpční kapacity regionů pro zmíněné podprogramy komponenty. Cílem této spolupráce je vzájemně sdílet data o potřebách municipalit, a také aktuální parametry připravovaných výzev. Díky tomu je možné v území aktivně pracovat s potenciálními žadateli, konzultovat jejich záměry a lépe vybírat smysluplné projekty vhodné pro podporu. Při výběru bude stěžejní roli hrát připravenost projektů.
„Základním kritériem pro výběr projektů je čas. Projekty musí být zazávazkované do roku 2023 a realizované v roce 2025. V návrhu je také nutné dát důraz na prvky udržitelnosti a energetické účinnosti budov. Vzhledem k těmto okolnostem je nutné jednat proaktivně, a proto jsme se společně s kraji a dalšími regionálními partnery pustili do prověřování záměrů na jejich území, které konzultujeme s jednotlivými žadateli,“ přibližuje David Petr, ředitel odboru podnikatelské lokalizace, který má agendu brownfieldů v CzechInvestu na starosti.
Spolupráce v krajích se dotýká především projektů tzv. strategických brownfieldů, které by měly být následně doporučeny k podpoře skrze Regionální stálou konferenci příslušného kraje. Počítá se s tím, že za každý kraj bude vybrán jeden strategický projekt. V regionech ovšem budou konzultovány i projekty mířící do dalších dvou podprogramů komponenty.
Ministerstvo průmyslu a obchodu oslovilo municipality s žádostí o vyplnění dotazníku. Cílem tohoto průzkumu je získat ještě před vyhlášením výzvy co nejpřesnější informace o projektech obcí a krajů směrem k revitalizaci brownfieldů pro podnikatelské využití, nebo i částečné využití pro nepodnikatelské účely. Dotazník je možné vyplnit ZDE.
„Rád bych poprosil všechny obce, na jejichž území se nějaké brownfieldy nacházejí, aby nám o nich a o svých projektech daly vědět, aby se nezdráhaly vyplnit dotazník MPO a zároveň informovat naše kolegy z regionálních kanceláří. To samozřejmě není podmínkou budoucího získání podpory, ale může to velmi zefektivnit přípravu dotačních výzev na jedné straně a zpracování kvalitních projektů na straně druhé,“ dodává David Petr.
Pokud se obce potřebují lépe zorientovat v dotačních programech či finančních nástrojích, které pro ně budou v tomto roce dostupné, mohou využít bezplatný webinář CzechInvestu s názvem Investice v obcích a městech 2022. Ten se uskuteční již 3. března v dopoledních hodinách. Více informací k programu a registrace je zájemcům k dispozici ZDE.
Podrobnější informace k Národnímu plánu obnovy a dalším připravovaným komponentám ZDE.
Kontakty na regionální kanceláře CzechInvestu ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva