CzechInvest: Japonští investoři počítají s rychlým návratem k předkrizovému růstu

21.11.2020 16:11 | Zprávy

České firmy mají například příležitost podílet se na synchotronu v Tohoku.

CzechInvest: Japonští investoři počítají s rychlým návratem k předkrizovému růstu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

Zahraniční zástupce agentury CzechInvest se začátkem listopadu setkal s představiteli šesti japonských výrobních firem z různých odvětví usídlených v regionu Kansai. Tyto společnosti v minulých letech investovali v České republice. Proběhla také další jednání o možnosti zapojení českých firem do budování nového synchrotronu v Tohoku.

Probíhající koronavirová krize zasáhla japonské investory různými způsoby, většina z nich ale věří v rychlý obrat k lepšímu a někteří plánují i růst svých výrobních kapacit v Česku. Pro společnost Shimano, vyrábějící v Karviné a Ostravě součástky pro jízdní kola a rybářské pruty, byl rok 2020 dokonce nadprůměrně úspěšný díky většímu zájmu zákazníků o outdoorové aktivity a vybavení. Shimano působí v České republice od roku 2001 a její český závod je nyní hlavní výrobní základnou pro evropské trhy. Společnost zaměstnávající přes 750 pracovníků  oznámila záměr rozšířit své výrobní kapacity. Investice ve výši asi 185 milionů korun vytvoří dalších dvacet pracovních míst. Jedná se o první případ úspěšného žadatele od novelizace zákona o investičních pobídkách, která vstoupila v účinnost v září 2019. Společnost Shimano tak získá slevu na dani až 46 milionů korun.

Nejvíce zasaženým odvětím byl automobilový průmysl

Uzavření většiny automobilek v březnu až červnu tohoto roku způsobilo více než čtyřpětinový meziroční propad výroby v celém dodavatelském řetězci. To zasáhlo i japonské výrobní firmy v České republice, u nichž většina je právě dodavateli v automobilovém průmyslu. Z oslovených společností však všechny věří v rychlé oživení během roku 2021. Společnosti z jiných odvětví, například spotřební elektroniky, nebyly tolik zasaženi nižší poptávkou, jako spíše problémy s dodávkami součástek a dílů. I tyto společnosti však počítají s rychlým oživením, některé dokonce počítají se stejnými tržbami jako v předešlém roce.

Možnosti českých firem zapojit se do budování japonských synchrotronů

V regionu Kansai, přesněji v městě Sayo v prefektuře Hjógo, stojí od roku 1997 jeden z pěti nejvýkonnější synchrotronů na světě. Přes šedesát laserových zářičů je vlastněných a provozovaných výzkumnými institucemi, univerzitami a firmami. Součástí areálu je i volný elektronový laser SACLA. Vzhledem ke stáří zařízení je plánována postupná obměna většiny používaných laserů. Ještě předtím je však potřeba vybudovat menší obdobné zařízení v regionu Tohoku u města Sendai tak, aby mohly především firmy nepřerušeně pokračovat ve svém výzkumu. Pro oba projekty se nabízí možnost špičkovým českým firmám zapojit se do technologických dodávek při konstrukci nových zářičů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Novela zákona umožní studentům pracovat dříve v nemocnicích

19:15 Ministerstvo zdravotnictví: Novela zákona umožní studentům pracovat dříve v nemocnicích

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje umožnit studentům vybraných zdravotnických oborů dřívější nástup…