V nejbližších dnech dorazí do Česka pět špičkových přístrojů Elektrické impedanční tomografie (EIT). Ty pomohou optimalizovat umělou plicní ventilaci u pacientů s těžkým průběhem COVID-19. Zařízení už jako jedno z prvních pracovišť v České republice využívá Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN). Na koordinaci projektu se podílela platforma Spojujeme Česko a čeští lékaři Michal Otáhal a Mikuláš Vlček.
EIT je nejnovější funkční zobrazovací metoda pro diagnostiku plic, která bez negativních efektů, jako je například rentgenové záření, dokáže mapovat distribuci vdechovaného vzduchu v reálném čase. „Částečnou alternativou k EIT může být CT vyšetření. Vzhledem k radiační zátěži pacienta i nutnosti transportu je však možné jej použít pouze omezeně, jednou denně. Vyšetření pomocí EIT probíhá kontinuálně u lůžka a nevyžaduje v době COVID nákazy riskantní převoz pacienta,“ vysvětluje lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN Michal Otáhal.
Jeden z prvních přístrojů zakoupila a zapůjčila odborníkům z VFN společnost LINET. Další prostředky pro zavedení do dalších nemocnic Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví hledá. Po pražské Všeobecné fakultní nemocnici by se mělo jednat o Fakultní nemocnici Hradec Králové, Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně a Fakultní nemocnici v Ostravě – tedy centra, kde budou ležet pacienti s nejtěžším průběhem COVID-19. Pořizovací cena jednoho přístroje se pohybuje okolo dvou milionů korun. Po odeznění krize budou přístroje dále využívány k léčbě pacientů v riziku respiračního selhání i k výzkumným projektům, které již probíhají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva