„Prezident ČLK, ač asi nechtě, přesně popsal situaci ve zdravotnických prostředcích. Jde o neustálé snižování cen, místo etablovaným a zkušenostmi prověřeným výrobkům se cesta otevírá levným náhražkám s pochybnou kvalitou,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.
Vzpomeňme na dnes již vousatý příklad vadných prsních implantátů z loňského roku. Nesmíme zapomínat, že vada implantátů vznikla z důvodu zločinného jednání výrobce. Nicméně, výsledkem byla diskuse nad tím, zda jsou procesy přístupu na trh zdravotnických prostředků dostatečně přísné. Zatímco se nikdo nepozastavoval nad skutečností, že právě tuto nejlevnější variantu hradily pojišťovny těm pacientkám, které prsní implantáty potřebovali ne kvůli estetickým úvahám, ale protože o prs přišly kvůli zhoubnému nádoru.
Existují oblasti, kde se levným – a proto nebezpečným variantám, bráníme zcela nepokrytě embargem. Například zákazem letů do zemí EU některým mimoevropským, konkrétně africkým leteckým společnostem. Důvodem jsou jejich standardy servisu a péče o letový park, které zavdávají důvody k obavám.
Ani ryze ekonomické úvahy nás daleko neposunou. Nemusíme vyčíslovat to, kolik nás stojí komplikace vzniklé z důvodu použití nekvalitních zdravotnických prostředků. Platí, že dokud se nic nestane, nic se nestane. Ne každý nekvalitní prostředek způsobí tragédii, ne každé pochybení zdravotníka způsobí poškození pacienta. Co však dělá rozdíl, jsou čísla a statistiky o komplikacích, reoperacích a následcích, které nemusí být tragické, ale jsou vyčíslitelné.
Leccos se dá pořídit levněji a nemusí z toho být hned metanolová aféra. Existují však věci, které riziko zvyšují a to měřitelně. Pak o tom mluvme otevřeně. Ale může se stát, že tak, jako mají úspěch levné potraviny i se svými riziky, tak je mohou mít i zdravotnické prostředky. Někteří dodavatelé přijdou o část zisku, trhy některých výrobků přijdou o své dodavatele a všichni přijdeme o kus svých iluzí, přestože všichni říkáme, že zdraví je přece to nejcennější.
* * *
Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)
CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje názory 450 firem, které působí na evropském trhu. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK) a zaměstnává na 435 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 80 % odvětví, proto EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)
Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie
Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb.
Pojem zdravotnické prostředky označuje širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a zlepšení komfortu a úspěšnosti péče pacientů. Jedná se o výrobky využívané v oblastech inkontinenční a stomické péče, chirurgické šití, nástroje a materiály nebo implantáty (kloubní nebo pacemakery). Nesmíme zapomínat ani na diagnostická zařízení a informační zdravotnické systémy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva