CzechTourism: Turisté mají nejraději zoologické zahrady, technické památky, koupání a Pražský hrad

24.06.2022 11:48 | Tisková zpráva

Šest zoologických zahrad včetně Safari parku (v Praze, Zlíně, Plzni, Ostravě, Olomouci a Dvoře Králové), lanová dráha na Petřín, Dolní oblast Vítkovice v Ostravě, AquaPalace v pražských Čestlicích a Pražský hrad. Desítka turistických cílů, které lidé v roce 2021 nejvíc navštěvovali.

CzechTourism: Turisté mají nejraději zoologické zahrady, technické památky, koupání a Pražský hrad
Foto: CzechTourism
Popisek: Logo Czech Tourism

Přehled míst, o něž měli cestovatelé loni největší zájem, zpracoval na základě podkladů a dat zaslaných z regionů Institut turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Vše se mění

Srovnáme-li turistické cíle, do nichž lidé nejvíc jezdili v letech 2019 až 2021, došlo k několika změnám. Například umístění Pražského hradu v žebříčku návštěvnosti bylo loni horší než dřív. „Vysvětlení je prosté: zahraničních turistů bylo v roce 2021 kvůli covidu-19 výrazně míň, logicky se propadl i zájem o Hrad, podobně jako to bylo v pandemickém roce 2020. V dané době se naopak radikálně zvýšil a stále si drží vysokou pozici zájem cestovatelů o přírodu, zejména české hory,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „V tuto chvíli očekáváme, že do České republiky letos přijede kolem 5 milionů návštěvníků ze zahraničí, dá se tak předpokládat i růst zájmu o Pražský hrad. Chybět však stále zřejmě ještě budou turisté z Asie a Ruska, tvořili téměř 20 % hostů. Cestovní ruch tak dle všeho i nadále potáhnou obyvatelé České republiky.“

A vítězem se stává…

Největší návštěvnost loni měla lanová dráha na Petřín, využil ji víc než jeden milion lidí. Následovala Zoologická zahrada v pražské Troji s cca 963 tisící návštěvníky. A první trojici, co se týče zájmu turistů, uzavírá ZOO Zlín, zavítalo do ní téměř 624 tisíc cestovatelů. Návštěvnost přitom vždy ovlivňuje celá řada faktorů, covidové roky a zavřené hranice států však byly ve srovnáním s minulostí naprosto atypické. Jak situace vypadala v roce 2020 najdete ZDE. Letos je první rok téměř bez koronavirových opatření, lidé mají doslova „hlad“ po cestování, loni však ještě platila celá řada restrikcí. „Změna míst, která turisté v České republice loni nejvíc navštěvovali, ukazuje na dvě věci: roste význam domácího cestovního ruchu a je třeba investovat do restartu zahraničního turismu. S tím prvním významně pomáhá náš portál Kudy z nudy, který je evropskou raritou a patří k vůbec nejnavštěvovanějším webům s tipy na výlet,“ vysvětluje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a doplňuje: „Druhé podporuje kampaň CzechTourismu Přijeďte zažít tradiční i nové, která aktuálně běží ve 14 zemích světa podle toho, kolik u nás zahraniční hosté utrácejí. Platí přitom jednoduché pravidlo: víc peněz – víc muziky. Kampaň za víc financí by samozřejmě byla masivnější, viditelnější i déle nasazená, a měla tak větší zásah.“

Víme kudy z nudy

Právě na portálu Kudy z nudy je možné podrobně se seznámit s padesáti nejnavštěvovanějšími turistickými cíli uplynulého roku (ZDE). K dispozici jsou kromě informací o dané lokalitě včetně fotografií a videí také informace o dopravě, a to hromadnými prostředky i autem, mapa, časová náročnost, kontakty, otvírací doba či cena vstupného. „Naše úloha je přinášet lidem inspiraci na zážitky. Covid významně změnil chování uživatelů a trend zdražování v tom bude pokračovat. Cílem Kudy z nudy je přitom udržet lidi u aktivního života a cestování,“ říká ředitel marketingu a zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „Portál Kudy z nudy je letos plnoletý, existuje právě 18 let. Fakt, že se osvědčil, potvrzuje zpětná vazba od podnikatelů i dalších čtenářů. Návštěvnost Kudy z nudy v roce 2021 překročila 21,5 milionů, což znamená 14% nárůst, počet uživatelů se meziročně zvýšil o 16 % na 10,7 milionů. Informace o akcích se na portálu Kudy z nudy zveřejňují bezplatně, podmínky jsou k dispozici na tomto místě. A data z KzN si mohou na svůj web dávat i externí subjekty, stačí využít systém API a mít tak své www stránky stále aktuální.“

Známe také kategorie

Institut turismu také vyhodnocuje celkem čtrnáct tematických kategorií turistických cílů. Jednou z nich je třeba architektura, zde se loni cestovatelé nejvíc zajímali o Obecní dům na Starém městě v Praze, z osobností nejvíc lákal Památník Jana Žižky z Trocnova v Borovanech v Jihočeském kraji. Z muzeí a galerií nejvíc turistů přivítalo Kovozoo ve Starém městě ve Zlínském kraji, z pietních míst zase středočeská kostnice v Kutné Hoře Sedleci. Z přírodních krás lidé nejvíc jezdili na výlet do Adršpašských skal, z věží a rozhleden pak na dominantu pražského Petřína. A pokud se zastavíme například u vojenských turistických cílů, pomyslné prvenství v návštěvnosti patřilo Vojenskému technickému muzeu v Lešanech u Týnce nad Sázavou, ze sakrálních památek Svatému kopečku – Křížová, Mikulov.

Sdružujeme, aby se zvládlo víc

CzechTourism sleduje také tzv. sdružené turistické cíle, tedy ty, kde je víc zajímavostí k návštěvě. V top desítce za loňský rok se umístil Dinopark ČR, Dolní oblast Vítkovice a Landek Park Ostrava a správa jeskyní ČR, Průhonice. Dále se do ní probojovala čtyři muzea (Muzejní komplex Národního muzea na pražských Vinohradech, Národní zemědělské muzeum, které je rovněž v hlavním městě, Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a České Muzeum stříbra Kutná Hora). Součástí skupiny nejnavštěvovanějších sdružených turistických cílů byl také pivovar s expozicí Plzeňského Prazdroje, Národní galerie v Praze a barokní areál Kuks.

Díváme se na to s kraji Podrobnosti o top turistických cílech v jednotlivých krajích si lze rovněž přečíst, a to na dříve zmiňovaném portále Kudy z nudy ZDE.
Kompletní přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů 2021 a také data z minulosti jsou k dispozici ZDE.

TOP 50:

mapa

TOP 50

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek

22:03 Novým předsedou Rady ERÚ je Jan Šefránek

Od 1. ledna má Energetický regulační úřad (ERÚ) nového předsedu. Je jím Jan Šefránek, kterého do fun…