DPP: Polohu pražských tramvají budou nově zpřesňovat vícefrekvenční satelitní přijímače a evropský systém Galileo

22.09.2022 8:24 | Tisková zpráva

Polohu pražských tramvají pomohou zpřesňovat vícefrekvenční satelitní přijímače využívající různé družicové systémy, kromě GPS především Galileo. Jejich přesnost i v husté zástavbě centra Prahy je díky tomu velmi vysoká, vykazuje odchylky maximálně 2 metry.

DPP: Polohu pražských tramvají budou nově zpřesňovat vícefrekvenční satelitní přijímače a evropský systém Galileo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je postupně instaluje do jednotlivých vozidel. Ve všech tramvajích využívaných v pravidelném provozu by měly být osazeny do konce příštího roku.

Vícefrekvenční satelitní přijímače, které DPP nyní instaluje do svých tramvají, jsou schopny přijímat signál z různých globálních družicových polohových systémů (GNSS), nejen GPS, který provozují Vesmírné síly Spojených států amerických (USSF), ale zejména z evropského autonomního systému Galileo, díky kterému je možné dosáhnout výrazného zvýšení přesnosti určování polohy. Oba družicové navigační systémy poskytují služby potřebné pro zajištění lokalizace zcela zdarma.

Konfigurace a nastavení nových přístrojů je výsledkem pilotního projektu DPP, jehož cílem byla modernizace stávajících satelitních přijímačů v pražských tramvajích využívající pouze signál GPS, a který od roku 2019 probíhal ve spolupráci s hl. m. Prahou, Fakultou elektrotechnickou ČVUT a Agenturou pro evropský globální navigační družicový systém (GSA), loni transformovanou na Agenturu Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Přesná lokalizace tramvají umožní nejen zlepšení přehledu o aktuání dopravní situaci pro dispečery i cestující, ale otevře také možnosti pro další úspory v rámci provozu vozidel a infrastruktury díky novým možnostem optimalizace jízdy. „Díky spolupráci s vědci a odborníky z Fakulty elektrotechnické ČVUT, Agentury Evropské unie pro kosmický program a Ministerstva dopravy jsme konečně našli řešení pro určování přesných poloh pražských tramvají.

Díky detailním analýzám, které z výsledků zpracovali vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT, se nám podařilo najít nejvhodnější typ satelitního přijímače, a to s využitím evropského navigačního systému se signálem GNSS. V rámci testovacích jízd vykazoval jen minimální odchylky polohy, maximálně do 2 metrů,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

„Zastaralé satelitní přijímače v tramvajích pro určení přesnější polohy vozidel využíváme zhruba 20 let, fungují pouze na systému GPS. V husté zástavbě v centru Prahy nicméně tyto přístroje velmi často vykazovaly a vykazují značné odchylky od skutečné aktuální polohy v řádu desítek až stovek metrů, což je nevyhovující pro další rozvoj moderních aplikací v MHD včetně PID Lítačky. Proto jsme v roce 2019 ve spolupráci s hl. m. Prahou, EUSPA a odborníky v této oblasti z Fakulty elektrotechnické ČVUT pod vedením profesora Františka Vejražky a Ing. Václava Navrátila zahájili pilotní projekt s cílem nejen modernizovat stávající přijímače, ale najít takový typ a jeho konfiguraci, který by obstál v provozu tramvají ve specifických podmínkách centra Prahy. V průběhu projektu jsme otestovali různé typy vícefrekvenčních přijímačů, s každým z nich jsme absolvovali desítky testovacích jízd v běžném provozu,“ uvedl Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje DPP a dodal: „Původní přijímače postupně měníme za nové, tyto práce realizujeme v rámci plánované údržby nebo oprav jednotlivých vozů. V současnosti jsou nainstalovány ve všech 55 tramvajích typu 14T, 35 vozidlech T3R.PLF a ve většině tramvají KT8N2, tj. zhruba v necelé třetině vozového parku DPP. Do konce roku 2023 je plánujeme nainstalovat do všech tramvají.“

„Rozvoj nových aplikací, intenzita a specifika pražského tramvajového provozu kladou na přesnost, dostupnost a spolehlivost přesné lokalizace vozů vysoké nároky, které však běžné monofrekvenční přijímače, používané např. v chytrých telefonech, nesplňují. Vytížené centrum města s úzkými ulicemi a omezeným výhledem na oblohu představuje pro družicovou navigaci jedno z nejnáročnějších prostředí, je tedy nezbytné využívat většího množství družic různých systémů, zejména pak GPS a Galileo. Zvolené řešení a požadované parametry GNSS přijímačů jsou výsledkem desítek týdnů testování různých variant v reálném provozu a podrobné analýzy naměřených dat. Jsme velice rádi, že DPP oslovil právě náš tým, který se družicovou navigací dlouhodobě zabývá, a věříme, že nové GNSS přijímače přinesou výhody jak DPP, tak cestujícím Pražanům,“ řekl Václav Navrátil z Katedry radioelektroniky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

„Agentura Evropské Unie pro kosmický program dlouhodobě podporuje nasazení družicových navigačních systémů Galileo a EGNOS v dopravě. Kromě běžného využití cestujícími v rámci různých dopravních aplikací v mobilních telefonech se naše navigační služby používají například pro přístrojové přiblížení letadel na přistání, nebo pro přesnou lokalizaci vozidel při dopravních nehodách v rámci systému eCall, kde mohou pomoci zajistit včasný příjezd složek integrovaného záchranného systému. Jsme rádi, že Galileo pomůže zpřesnit lokalizaci i v pražské tramvajové dopravě a otevře prostor pro další inovace a zefektivnění každodenního provozu,“ uzavřel Daniel Lopour z Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA).

Vybrané parametry nových vícefrekvenčních satelitních přijímačů v pražských tramvajích:
Příjem signálu z družicových systémů: Galileo, GPS, Beidou
Frekvence: L1/E1 a L2/E5b
Přesnost polohy: více než 95 %, maximální odchylka 2 metry
Základní technologie: přijímač GNSS + snímače pohybu IMU (MEMS)

Testovací trasa:
Vozovna Pankrác – Náměstí Bratří Synků – I. P. Pavlova – Náměstí Míru – Korunní – Flora – Želivského – Vozovna Žižkov (smyčka) – Olšanské náměstí – Hlavní nádraží – Florenc – Karlín – Palmovka – Libeňský most – Nádraží Holešovice – Strossmayerovo náměstí – Vltavská – Těšnov – Florenc smyčka – Václavské náměstí – Národní třída – Staroměstská – Právnická fakulta – Malostranská – Královský letohrádek – Pohořelec – Hládkov (spojka) – Královský letohrádek – Malostranská – Újezd – Národní třída – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova – Náměstí Míru – Ruská – Čechovo náměstí – Otakarova – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Albertov – Náměstí Bratří Synků – Vozovna Pankrác

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je největším dopravcem zajišťujícím městskou hromadnou dopravu v České republice. Obsluhuje celkem 144 autobusových, 1 trolejbusovou, 35 tramvajových linek (26 denních a 9 nočních) a 3 linky metra. K 1. 6. 2022 DPP vlastnil 1 210 autobusů,1 trolejbus, 802 tramvajových vozů a 146 vlakových souprav metra. Podnik měl k 1. 6. 2022 v evidenčním stavu celkem 10 932 zaměstnanců, z toho 4 272 řidičů MHD. Jediným akcionářem DPP je hlavní město Praha. Více informací o DPP naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

4. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

10:24 4. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 4. …