Cílem projektu je poukázat na skutečnost, že tramvaj má podle platných pravidel silničního provozu vždy přednost v jízdě. A to i na přechodu pro chodce, kde musí ostatní nekolejová vozidla umožnit bezpečné přecházení chodcům.
V loňském roce došlo k 58 nehodám, z nichž 54 měli na svědomí chodci. Dvě nehody byly bohužel smrtelné. I přes to, že vloni došlo k nejméně nehodám za posledních šest let, pozornější chování chodců by dokázalo nehody omezit na minimum. K výraznému zlepšení došlo i meziročně, jelikož v roce 2011 se stalo 77 nehod, z nichž smrtelných bylo sedm.
„Ve speciálně vyzdobené tramvaji návštěvníkům ukážeme fotografie z míst nehod, plakáty s pravidly bezpečného přecházení a další informační materiály s bezpečnostní tematikou. Tramvaj bude přistavena na čtyřech místech,“ říká Petr Malík, vedoucí oddělení Marketing a dodává: „Letošní, v pořadí již čtvrtý, ročník osvětové akce „Není cesty zpět“ se uskuteční ve dnech 22. až 26. dubna vždy dopoledne od 8:30 do 11:30.“
Pro zájemce jsou připraveny přednášky a besedy, na kterých budou policisté z preventivně informačního oddělení Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, společně s dispečery a řidiči DPP, prezentovat základní bezpečnostní pravidla a specifika tramvajového provozu v Praze. Akce je určena pro veřejnost, zejména se zaměřuje na žáky základních škol.
K zabránění kolize s jiným vozidlem nebo s chodcem má řidič tramvaje jedinou možnost – včas tramvaj zastavit. Brzdná dráha nezatížené tramvaje T3 z 50 km/h činí 56 m. Osobní vůz stejnou rychlost ubrzdí na 28 metrech, a navíc se může na rozdíl od tramvaje překážce vyhnout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva