Další ročník Smetanovy Litomyšle byl slavnostně zahájen

17.06.2017 15:37 | Zprávy

Předehrou k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany byl 16. června zahájen 59. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. V první půli si hosté Slavnostního zahajovacího koncertu vyslechli také nádhernou symfonickou báseň Petra Iljiče Čajkovského Francesca da Rimini. Druhá část večera byla věnována památce dvou osobností, které spojily své osobní i profesní životy se Smetanovou Litomyšlí, dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi a akademickému sochaři Olbramu Zoubkovi.

Další ročník Smetanovy Litomyšle byl slavnostně zahájen
Foto: Architecture Week Praha
Popisek: Litomyšlský zámek.

Smetanova Litomyšl potrvá do 6. července, ale už její zahájení bylo mimořádným uměleckým zážitkem. Česká filharmonie přednesla pod taktovkou Semjona Byčkova hudbu Smetanovu, Čajkovského a Brahmsův houslový koncert s mladým českým virtuózem Josefem Špačkem. „Brahmsův koncert se řadí k tomu nejlepšímu, co se pro housle kdy napsalo. Já to beru jako velkou čest, že jsem mohl na Smetanově Litomyšli provést tento kus,“ uvedl houslista Josef Špaček a dodal: „Litomyšl je pro mě navíc srdeční záležitost, neboť jsem tam trávil několikeré krásné prázdniny v těch nejlepších studentských letech.“ Josef Špaček byl totiž účastníkem Mezinárodních houslových kurzů profesora Milana Vítka, které Litomyšl každoročně hostí. Premiéru na Smetanově Litomyšli pak měl v roce 2015 s Tonkünstler orchester.

Druhá část slavnostního večera začala vzpomínkou na dva mimořádné muže, kteří nás v minulých dnech opustili. „Dámy a pánové, vážení hosté, Národní festival Smetanova Litomyšl a město Litomyšl společně s Českou filharmonií, všemi jejími členy a pány Semjonem Byčkovem a Josefem Špačkem věnují tento Slavnostní zahajovací koncert památce pana profesora Jiřího Bělohlávka a akademického sochaře Olbrama Zoubka. Památce velkých umělců a skvělých lidí, čestných občanů Litomyšle. Prosíme vás, abychom ve stoje, ve vděčných vzpomínkách na naše drahé přátele, vyslechli Valse Triste Oskara Nedbala,“ znělo zámeckým nádvořím. Tóny milovaného valčíku Jiřího Bělohlávka jakoby v sobě nesly noblesu a zároveň i tragiku života.

„Od roku 1996 hostil festival Jiřího Bělohlávka devětkrát, naposledy v roce 2015, kdy dirigoval zahajovací koncert a poté, snad symbolicky, Dvořákovo Requiem... „Naše budoucí společné plány se zdárně rozvíjely – vždyť to byl také pan šéfdirigent, který se zasazoval o partnerství České filharmonie a Smetanovy Litomyšle. Jsme společně zavázáni těmto plánům dostát,“ uvedl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský a ředitel festivalu Jan Pikna dodal: „Zpráva o odchodu Olbrama nás zasáhla velmi bolestně, těšili jsme se na setkávání při pořadech 59. ročníku, který právě začíná.“

„Ještě v roce 1992 Smetanova Litomyšl trvala 6 dní, konalo se 8 pořadů a rozpočet byl jeden milion,“ zavzpomínal Jan Pikna a pokračoval: „Nyní festival trvá tři týdny, pořadů je skoro čtyřicet a k nim se přidal bohatý doprovodný program, rozpočet přesahuje 34 milionů korun. Změnila se ale také dramaturgie, rozevřela se do širokého hudebního spektra s přesahy do jiných žánrů, vystupují zde nejlepší české soubory i sólisté, běžná je účast špičkových zahraničních umělců.“ Na letošní Smetanově Litomyšli si tak budou doslova „podávat dveře“ legendy, hvězdy i naděje světové interpretační špičky se špičkou i nadějemi scény domácí. Jen si představte letošní „festivalové tablo“: v horní řadě zleva dirigenti Semjon Byčkov, Guillermo García Calvo a Marek Pijarowski, Ondrej Lenárd, Tomáš Netopil a Jan Kučera, Radek Baborák, Jaroslav Kyzlink, David Švec a Jan Chalupecký, Jakub Klecker, Marko Ivanović, Marek Štilec a Tomáš Židek. Uprostřed Shlomo Mintz, Josef Špaček a Julian Steckel, Josef Buchta a Arturo Sandoval, Ivo Kahánek a Jaroslav Tůma, Jan Šťastný, Jana Boušková a Jiří Pavlica s Vlastou Redlem! A v řadě první přirozeně pěvci: Adam Plachetka a Richard Novák, Rachel Frenkel, Aleksandra Kubas-Kruk, Agnieszka Rehlis, Markéta Cukrová a Dagmar Pecková, Valentina Nafornita a Alžběta Poláčková, The Puppini Sisters a Vojtěch Dyk…

Přivítáme také všechna tři Národní divadla – pražské, brněnské i moravskoslezské z Ostravy a všechny jejich soubory, složky a umělce. Vítáme Českou filharmonii, od příštího roku již partnerský orchestr festivalu. Vítáme filharmonie z Poznaně, Brna a Pardubic, Českou Sinfoniettu, PKF-Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr FOK a budapešťský orchestr 100 Tagú Cigányzenekar. Vítáme Houston Symphony Chorus, Český filharmonický sbor Brno stejně jako Kühnův smíšený sbor, domácí Pěvecký sbor KOS Litomyšl, sbory VUS a Continuo Pardubice a Pěvecký sbor Masarykovy univerzity Brno.

Mimořádné zastoupení má v letošním programu Smetanovy Litomyšle hudba symfonická – Fantastická, Titan, Francesca da Rimini, Krzesany, Egmont… a koncertantní; Brahmsův a Paganiniho koncerty houslové resp. violoncellový Dvořákův a trubkový Sandovalův. Jako tradičně je velmi bohatě zastoupena tvorba oratorní, vokálně-instrumentální a duchovní: Mozartova Korunovační mše a Dvořákovo Te Deum, Stamicova Missa Solemnis, Szymanowského Stabat mater, nová verze Růžičkovy Celebration Jazz Mass i pořad Pocta slovanské duši. Příznivci baletu se mohou těšit na Valmonta, milovníci komorních koncertů nejen na dechová kvinteta Rejchy, Haydna a Janáčkův sextet Mládí, ale také na pořady Kdo v zlaté struny zahrát zná, premiéru Anglických listů či talk-show Příběhy v tónině života.

V Kapitulním chrámu se rozezní ve čtyřech manuálech tamních varhan Moje vlast, v Piaristickém zase pokračování dlouhodobého cyklu Hommage a Bach. 300. výročí narození Jana Václava Stamice připomeneme již zmíněnou Slavnostní mší a 450. výročí narození velkého hudebního reformátora Claudia Monteverdiho premiérou pořadu Monteverdiana. Hned několik večerů spojuje akcent na jazz a swing – jubilejní 20. Koncert na přání, projekt Hommage a Jazz a první (tedy oficiálně první) festivalové Jam Session. Protipólem komorních cikánských melodií v zámecké jízdárně bude koncert stočlenného romského orchestru. A soudě dle mimořádného zájmu zařazením Nedbalovy operety Polská krev Smetanova Litomyšl určitě neudělala chybu…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ICOMOS oceňuje kvalitu studie obnovy Vyšehradského mostu i postoj ministra Kupky

19:15 ICOMOS oceňuje kvalitu studie obnovy Vyšehradského mostu i postoj ministra Kupky

Studie obnovy železničního mostu pod Vyšehradem představená Nadačním fondem Vyšehradský most vyhovuj…