Výsledky pondělního summitu mezi šéfy vlád EU a Turecka zhodnotili poslanci ve středu. Návrh Ankary na řízení příchodů uprchlíků vyvolal mnoho otázek. Poslanci požadovali po Komisi a členských státech, aby jakákoliv budoucí dohoda byla v souladu s mezinárodním azylovým právem. Kritizovali zároveň tureckou vládu za zásahy proti svobodě tisku a menšinám.
Parlament si připomněl Mezinárodní den žen a situaci uprchlic v debatě s Vysokým komisařem OSN Filippenm Grandim. V usnesení poslanci upozorňují na zranitelnost žen mezi azylanty a požadují, aby násilí na základě pohlaví bylo považováno za opodstatnění nároku na azyl.
O uprchlické krizi a reakci Evropy s poslanci hovořil také švédský premiér Stefan Löfven . Podle jeho zkušenosti je nutné trvat na dvou principech: chránit hranice Evropy a zároveň neustupovat od základních evropských hodnot.
V úterý hlasovali poslanci o novinkách v programu mléko a ovoce do škol. Chtějí zjednodušit jeho podmínky a navýšit rozpočet. Navíc ale navrhují, aby program zahrnoval vzdělávání o zdravé výživě, byl prospěšný místním producentům a také přispíval ke snižování plýtvání potravinami. Program je i nadále dobrovolný.
V ten samý den poslanci hlasovali o nových pravidlech, která by měla vést ke snížení cen přístavních služeb jako je odtahování a kotvení . Hlavním smyslem změn je zaručit transparentní stanovování cen.
Ve středečním hlasování se většina poslanců vyslovila proti prodloužení dohody Komise se společností Philip Morris International (PMI), která vyprší v červenci 2016. Poslanci totiž zpochybnili její efektivnost v boji proti pašování cigaret a naopak vyzvali Komisi, aby plně využívala již dostupné nástroje.
Zdraví zvířat bylo na programu v úterý a čtvrtek. Nejdříve poslanci odhlasovali opatření proti šíření nemocí hospodářských zvířat, které mohou být nakažlivé i pro lidi. Poslanci chtějí zajistit lepší prevenci epidemií jako je ptačí chřipka nebo slintavka a kulhavka.
Ve čtvrtek pak Parlament odhlasoval návrh na omezení používání veterinárních antibiotik a zákaz jejich preventivního podávání hospodářským zvířatům.
Podle nových pravidel, která poslanci podpořili ve středu, by měly všechny členské státy zajistit, že děti a mladiství mladší osmnácti let podezřelí nebo obvinění z trestného činu budou mít u soudu k dispozici právníka.
Tradičně na závěr plenárního týdne ve Štrasburku se diskutují případy porušování lidských práv ve světě. Tentokrát mezi nimi byla situace s velmi konkrétním propojením do Evropy: V Egyptě byl mučen a zavražděn italský student Giulio Regeni a existují vážná podezření, že se tak stalo dílem státních represivních složek. Poslanci žádají řádné vyšetření případu a vyvození důsledků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva