Díky procesu transformace pobytových sociálních služeb bydlí další lidé v domácím prostředí

16.04.2016 8:59 | Zprávy

Osmnáct uživatelů sociální služby se přestěhovalo ze Zámku Dolní Životice do Domova pro osoby se zdravotním postižením v Horním Benešově na Bruntálsku.

Díky procesu transformace pobytových sociálních služeb bydlí další lidé v domácím prostředí
Foto: Moravskoslezský kraj
Popisek: Díky procesu transformace pobytových sociálních služeb bydlí další lidé v domácím prostředí

Stavba areálu s dvěma třípodlažními domky za zhruba 26 milionů korun odstartovala v roce 2014. Čtrnáct milionů korun se kraji podařilo získat z Regionálního operačního programu, šest milionů korun doplatil ze svého rozpočtu.

Patnáct mužů a tři ženy s mentálním a vícenásobným postižením nyní žije v pěti domácnostech s jednolůžkovými a dvoulůžkovými pokoji. K dispozici mají obývací pokoje, kuchyň a sociální zázemí, které je upraveno pro potřeby uživatelů s omezenou schopností pohybu. Klienti mohou trávit svůj čas v areálu se zahradou s lavičkami a altánem.

„Těší mě, že se další lidé hendikepovaní lidé mohli přestěhovat „do svého“ a žít kvalitnějším a důstojnějším životem. To vše díky procesu transformace pobytových sociálních služeb, do kterého jsou zapojeny všechny příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje, které poskytují sociální služby více než tisícovce lidé se zdravotním postižením. V rámci tohoto procesu se už přesunuli do domácího prostředí klienti ze zámku Hošťálkovy, Jindřichova ve Slezsku, Nové Horky nebo klášterní budovy organizace Marianum,“ říká Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Organizace Zámek Dolní Životice, která je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, poskytuje sociální služby dospělým lidem s kombinovaným postižením, kteří vyžadují různou míru podpory. Proces transformace organizace již přinesl vytvoření nových komunitních služeb a to chráněného bydlení v Moravici, Vítkově, Budišově nad Budišovkou pro celkem 41 osob a podpory samostatného bydlení v Budišově nad Budišovkou pro 8 osob se zdravotním postižením.

 „Před samotnou výstavbou nového domova žilo osmnáct lidí s postižením v prostředí zámku, které nevyhovovalo běžným návykům občanského života. Zámek disponuje velkými pokoji a prostorem. Tří i vícelůžkové pokoje neměly vlastní sociální zázemí, toalety a koupelny, které byly pouze na daném patře a společné. Smyslem změny bylo umožnit lidem s postižením žít život v samostatných domácnostech, v menších komunitách a s podporou, která bude odpovídat jejich potřebám,“ konstatoval náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální záležitosti Svatomír Recman.

„Obyvatelé domova se už postupně zabydlují, zvykají si na nový domov a seznamují se nejen s areálem, ale také s městem Horním Benešov. Věřím, že se pracovníkům, kteří respektují princip normality, podaří vytvořit podmínky pro spokojený život a že navážeme dobré sousedské vztahy a staneme se nedílnou součástí místní komunity,“ doplňuje Svatopluk Chlápek ředitel organizace Zámek Dolní Životice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Oranžový přechod ve Svijanech umožní bezpečný přístup do pivovaru i k zámku

13:52 Nadace ČEZ: Oranžový přechod ve Svijanech umožní bezpečný přístup do pivovaru i k zámku

Zvýšit bezpečnost chodců ve Svijanech si dalo za úkol vedení obce. Konkrétně zde rozhodli o vybudov…