Diskuze u ombudsmanky: Jak správně anonymizovat soudní rozhodnutí

18.11.2019 13:49 | Zprávy

I soudní rozhodnutí nižších soudů je třeba zveřejňovat ve společné databázi a anonymizovat je podle jednotných pravidel. Podobně již činí vrcholné soudy. Shodli se na tom zástupci Ministerstva spravedlnosti, Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu, krajských a okresních soudů a odborníci z akademické sféry na setkání pořádaném ombudsmankou.

Diskuze u ombudsmanky: Jak správně anonymizovat soudní rozhodnutí
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Ministerstvo spravedlnosti sjednotí pravidla ve své směrnici pro předsedy soudů a zakomponuje je do aktuálně vyvíjeného anonymizačního softwaru.

Otázka, zda zveřejňovat soudní rozhodnutí, byla jednoznačně zodpovězena na obdobném setkání před půl rokem, kdy se účastníci shodli, že při zohlednění ochrany osobních a citlivých údajů je třeba zveřejňovat rozhodnutí v co nejširším rozsahu. Ministerstvo spravedlnosti v mezičase přišlo s konkrétními plány, jak zveřejňování soudních rozhodnutí zajistit, a pracuje na pilotní verzi anonymizéru, který by výrazným způsobem zjednodušil přípravu soudních rozhodnutí k následnému zveřejnění v on-line databázi, připravovanou rovněž ministerstvem.

Debata na kulatém stole pořádaném ombudsmankou už se tedy nevedla o otázce, zda zveřejňovat, ale jak rozhodnutí ke zveřejnění připravit. Účastníci se shodli na tom, že pravidla pro anonymizaci by měla být jednotná pro všechny obecné soudy. Buď musí anonymizaci provádět jeden orgán, nebo musí existovat jeden společný standard, jehož aktuálnost a přesnost budou zajišťovány centrálně, tj. Ministerstvem spravedlnosti.

Velký zájem vyvolal vyvíjený anonymizační software, v současnosti testovaný ve spolupráci Ministerstva spravedlnosti a expertů Okresního soudu v Mostě. Tento projekt by se měl stát podkladem pro obecný anonymizér, který by využívaly okresní, krajské i vrchní soudy. Anonymizér bude schopen v rozhodnutích vyhledávat a anonymizovat osobní údaje, ale také další citlivé údaje, které by mohly účastníky identifikovat a zasáhnout to jejich osobnostních práv.

Zejména soudci vyjadřovali obavy, zda bude anonymizér schopen rozpoznat „podezřelá“ slova nebo celé pasáže z rozhodnutí a upravit je tak, aby i po anonymizaci zůstával text srozumitelný a smysluplný. Jako příklady se zmiňovaly např. opatrovnická řízení, rozvody aj. Zástupci ministerstva připustili, že zejména v pilotní fázi bude třeba anonymizovaná rozhodnutí kontrolovat a nastavení anonymizéru upravovat.  Přestože zveřejňování soudních rozhodnutí bude vždy podléhat lidské kontrole, anonymizér výrazně sníží pracnost celého procesu.

Ministerstvo spravedlnosti předpokládá zprovoznění pilotní fáze elektronické databáze soudních rozhodnutí do konce prvního pololetí 2020.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení

16:33 ČEZ: Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení

Na konci pracovního týdne čeká energetiky jedno z nejnáročnějších preventivních cvičení, které energ…