Série pěti autorských dokumentárních filmů se kriticky vrací k důležitým událostem uplynulého roku. Do doby, kdy společností rezonovala témata jako uprchlická krize, česko-čínské vztahy nebo sociální propady uvnitř samotné české společnosti. Autorský pohled na kauzy a fenomény, které stále hýbou českou veřejností, autoři neotřelým a nepublicistickým způsobem zprostředkují i díky novým a mnohdy nečekaným souvislostem. „To, že mladá generace režisérů dokáže upozornit na naléhavé současné problémy naší společnosti, je dobrá cesta, kterou by se český dokumentární film měl vydat,“říká kreativní producent Petr Kubica, v jehož tvůrčí producentské skupině cyklus vzniká, a dodává: „Jsem rád, že se nám to letos podařilo již po čtvrté. Navíc jde o originální autorské výpovědi, které mnohdy nabízejí pohled, který není na poprvé zřejmý.“
Cyklus odstartuje časosběrným dokumentem Český Alláh režisérky Zuzany Piussi, který v perspektivě dvou let sleduje reakce české společnosti na příchod uprchlíků a související mediální tematizaci Islámu. Film Výchova k válce zkoumá, jak se stát, skupiny lidí i jednotlivci s různými ideovými záměry připravují na potenciální ozbrojený konflikt. „Rozhodla jsem se poznat motivace lidí, kteří se ve jménu míru chystají na válku,“ říká autorka filmu Adéla Komrzý. Jak je možné, že tak obrovské množství lidí končí s exekučně zablokovanými účty, kde je problém a koho se týká? Na tuto otázku se pokusí odpovědět snímek Exekuce režisérky Andrey Culkové. Další z dokumentů, V nejlepším zájmu dítěte, se pak zabývá problematikou ústavní a pěstounské péče. „Zajímal nás mechanismus rozdělování dětí, proč některé končí v ústavu a jiné u pěstounů,“ přibližuje obsah svého dokumentu Linda Kallistová Jablonská. Pětici dokumentů uzavírá Krtek a Lao –C´ režiséra Filipa Remundy, ve kterém se, prizmatem současných česko-čínských vztahů, zamýšlí nad podobami politické moci v obou zemích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva