Doporučení NKÚ se v budoucnu mohou promítnout do nového volebního zákoníku

15.11.2016 8:39 | Zprávy

Ve středu 9. listopadu 2016 se na Nejvyšším kontrolním úřadu sešli zástupci Ministerstva vnitra (MV), Ministerstva financí (MF) a Českého statistického úřadu (ČSÚ) ke společnému projednání výsledků kontrolní akce č. 15/36, která byla zaměřena na prostředky vynaložené v letech 2010 až 2014 na přípravu a konání voleb.

Doporučení NKÚ se v budoucnu mohou promítnout do nového volebního zákoníku
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

„Zástupce všech kontrolovaných osob jsme pozvali ke společnému stolu ze dvou důvodů. Tím prvním je samozřejmě naše snaha maximálně přispět k pozitivním změnám v kontrolované oblasti. Tím druhým důvodem pak je, že bychom rádi byli pro kontrolované osoby partnerem – a to nejen v době kontroly, ale i v období po ní,“ uvedl na úvod prezident NKÚ Miloslav Kala.

NKÚ v rámci kontrolní akce č. 15/36 prověřil nejen hospodárnost, účelnost a efektivnost výdajů na volby, ale také jejich geografickou dostupnost jakožto služby občanům, dále dodržování legislativy v této oblasti a další aspekty dané problematiky. Všichni hosté ocenili komplexnost pohledu na věc i konkrétní výstupy kontrolní akce. „Kontroloři šli po konkrétních věcech, kterým někdy v „provozní slepotě“ opravdu nevěnujeme pozornost. Ministerstvo vnitra má připravený nový volební zákoník a zařazení některých doporučení NKÚ do této normy určitě zvážíme,“ naznačil možné dopady kontroly ředitel Odboru všeobecné správy MV Václav Henych a dodal, že nezbytnou podmínkou je, aby případné změny byly projednány s obcemi: „Výsledky kontroly beru jako první vklad do této diskuse.“

Diskusi o možných změnách například ve struktuře přebíracích míst, v nichž se shromažďují zápisy z okrskových volebních komisí, by uvítal i ředitel sekce ekonomické a správní ČSÚ Radoslav Bulíř: „ČSÚ navrhoval změnu struktury přebíracích míst především s ohledem na ekonomickou efektivitu a rovnoměrné zatížení jednotlivých přebíracích míst. Pohled geografické dostupnosti, který zvolil NKÚ, byl pro nás nový.“

Na změnách v organizaci a konání voleb má vůli se podílet i Ministerstvo financí, do jehož gesce spadá především finanční zajištění volebního klání a kontrola výdajů na něj. Podle Ministerstva financí je možné některé změny uskutečnit relativně rychle. Jedním z takových řešení by bylo snížení počtu volebních okrskových komisí zejména ve velkých městech, kde se v jedné veřejné budově, obvykle škole, nachází hned několik komisí. Ministerstvo financí zároveň doporučení Nejvyššího kontrolního úřadu realizuje formou vytvoření nové metodiky pro provádění kontrol, která bude aplikována již na právě proběhlé volby do senátu a krajských zastupitelstev.

V závěru schůzky přizval ředitel Odboru všeobecné správy MV Václav Henych zástupce NKÚ k budoucím jednáním o chystaném volebním zákoníku. Prezident Kala za pozvání poděkoval a přislíbil účast pod podmínkou, že nebude v konfliktu s působností NKÚ.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec významně pomohla v úspěšném odchovu mláděte orla opičího

13:28 Zoo Liberec významně pomohla v úspěšném odchovu mláděte orla opičího

Průlom v ochraně orla opičího: Zoo Liberec významně pomohla v úspěšném odchovu mláděte orla pomocí u…