Evropská komise zahájila veřejné konzultace k aktualizaci Evropského rámce interoperability

10.05.2016 11:19 | Zprávy

Evropská komise zahájila veřejné připomínkové řízení ke dvěma strategickým dokumentům, které evropským orgánům veřejné správy slouží jako vodítka v oblasti informačních a komunikačních technologií při rozvoji vzájemné interoperability.

Evropská komise zahájila veřejné konzultace k aktualizaci Evropského rámce interoperability
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropský parlament

Jedná se o Evropskou strategii interoperability (dokument v češtině je k dispozici zde) a Evropský rámec interoperability (dokument v češtině je k dispozici zde).

Interoperabilita je chápána jako schopnost orgánů veřejné správy zajistit efektivní mezirezortní a přeshraniční výměnu informací a poskytovat občanům a firmám služby veřejné správy elektronicky, kvalitním a zabezpečeným způsobem.

Do konzultace se mohou zapojit orgány veřejné správy, organizace z veřejného a soukromého sektoru i občané. Názory a připomínky je možné zasílat do 29. června 2016  prostřednictvím vyplnění dotazníků, které jsou k dispozici na stránkách Evropské komise.

Cílem konzultace je zajistit existenci společné vize na problematiku interoperability v rámci Evropské unie ve vztahu k interakci jak mezi samotnými orgány veřejné správy, tak mezi těmito orgány a občany a firmami.  Potřeba aktualizace Evropské strategie interoperability a Evropského rámce interoperability vyplývá z nutnosti:

  1. sladit zaměření a obsah dokumentů s dalšími aktuálními politikami v dané oblasti, tj. zejména politikou Jednotného digitálního trhu a s revidovanou Směrnicí o opakovaném použití informací veřejného sektoru;

  2. zohlednit vývoj nových technologií a možností (např. cloud computing, big data, otevřená data);

  3. soustředit se na zavedení evropského rámce interoperability, nikoli pouze na jeho sladění s národními přístupy členských států v této oblasti.

Implementace obou strategií bude probíhat v rámci programu Evropské komise ISA2, na kterém se v průběhu příštích pěti let bude podílet také Česká republika.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize je posedmé v řadě nejsledovanější televizní skupinou, rekord slaví Déčko i ČT sport

19:15 Česká televize je posedmé v řadě nejsledovanější televizní skupinou, rekord slaví Déčko i ČT sport

Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obháji…