FAEI.cz: Česko na chvostě. Už půl roku má nejnižší limit pro bezkontaktní platby v Evropě

29.10.2020 13:00 | Zprávy

Zatímco dvě třetiny evropských zemí zvedly limit pro bezkontaktní platby a výběry z bankomatu na maximální možnou částku 50 eur (nebo její ekvivalent) už v průběhu první vlny koronavirové pandemie v březnu a dubnu, české banky tento trend ochrany zákazníků i prodejců očividně zaspaly. Vyplývá to z aktuální analýzy portálu FAEI.cz, zpracované z informací společností Visa a Mastercard a dalších zdrojů.

FAEI.cz: Česko na chvostě. Už půl roku má nejnižší limit pro bezkontaktní platby v Evropě
Foto: FAEI.cz
Popisek: peníze, ilustrační foto

Podle portálu v koronavirem soužené Evropě tak dnes není stát, který by měl v lokální měně nižší limit pro bezkontaktní platbu nebo výběr z bankomatu, než jaký má Česká republika s limitem 500 Kč (cca 20 eur). Po přepočtu podle aktuálního kurzu eura nebo lokálních měn vůči české koruně je v pořadí druhé od konce Polsko s limitem 595 korun (100 zlotých) a na třetí příčce jsou Itálie a Moldavsko s 675 korunami (25 eur, resp. 500 moldavských leu).

„Pokud pomineme Dánsko a Finsko, které jsou už dva roky na limitu 50 eur (resp. jeho ekvivalentu 350 dánských korun), Česká republika, Itálie a Moldavsko jsou jediné evropské státy, které letos limit pro bezkontaktní platby nezvýšily. Na druhé straně 17 evropských zemí (37 %) zvýšilo limit o 100 procent, zvýšení převyšující dvojnásobek zvolilo dvanáct států (26 %) a necelá čtvrtina, jedenáct zemí (24 %) zvýšila původní limit o čtvrtinu až dvě třetiny,“ informoval portál FAEI.cz.

Jak napsal portál FAEI.cz, téměř dvě třetiny zemí v Evropě (65 %) mají od března nebo od dubna, tedy od první vlny pandemie nového koronaviru, limit pro bezkontaktní platby nebo výběry v maximální výši 50 eur, nebo jeho ekvivalentu, stanoveném evropskou směrnicí PSD2.

„To je případ Švýcarska a Lichtenštejnska, kde byl od poloviny dubna dočasně zdvojnásoben limit na 80 švýcarských franků, nebo Bulharska, kde je limit podle aktuálního přepočtu kurzu leva o jedno euro vyšší. Z analyzovaných 46 států a území v Evropě má jen deset z nich – v přepočtu na českou měnu – limit pod tisíc korun,“ napsal portál.

Všechny evropské země, které přistoupily ke změně, podle analýzy portálu odůvodňovaly zvýšení limitů pro bezkontaktní platby zejména „jako opatření proti šíření koronaviru, protože se lidé budou méně dotýkat platebních terminálů při zadávání PINu a omezí se tak možnost přenosu nákazy“.

Podle Tomáše Hládka, poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost, je „v současnosti používaný limit 500 Kč, kdy na terminálu není zadáván PIN, dostatečně vysoký“. Tento názor ale nesdílí Česká národní banka, která, jak portálu FAEI.cz sdělila její mluvčí Petra Vodstrčilová, již „na jaře bankám sdělila, že se ztotožňuje s výzvou Evropského orgánu pro bankovnictví, aby byl zcela využit limit daný evropskou legislativou“.

Jak napsal portál FAEI.cz s odvoláním na T. Hládka, tuzemské banky naposledy jednaly o zvýšení limitu bezkontaktních plateb a výběrů na jaře. Hlavním argumentem proti pro české bankéře zůstává, že v případě ztráty či odcizení karty by vzrostlo riziko odcizení větší sumy peněz.

Jak ale upozornil portál FAEI.cz, podle evropské směrnice PSD2 o platebních službách a souvisejícího tuzemského zákona majitel karty tak či onak nese ztrátu z neautorizovaných transakcí do částky odpovídající 50 eurům. „Ať je limit 500 korun nebo 50 euro,“ napsal portál.

Podle Marcela Gajdoše, generálního ředitele společnosti Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko „mají bezkontaktní karty ze všech platebních metod nejnižší míru podvodů“. V zemích, kde jsou bezkontaktní platby rozšířené nejvíce, držíme počet podvodných transakcí na historickém minimu, informoval.

Zveřejněnou analýzu najdete zde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Už za rok začne modernizace trati do Zlína

22:31 Správa železnic: Už za rok začne modernizace trati do Zlína

Správa železnic pokročila v přípravě modernizace trati z Otrokovic do Vizovic, získala už pravomocné…