FN Hradec Králové: Cena manželů Strmiskových za významný přínos k výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby

20.01.2023 19:38 | Tisková zpráva

Cenu manželů Elišky a Zdeňka Strmiskových za významný přínos k výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby a spřízněných neurodegenerativních onemocnění za rok 2022 získal doc. PharmDr. Ondřej Soukup, Ph.D., vedoucí Centra biomedicínského výzkumu Fakultní nemocnice Hradec Králové.

FN Hradec Králové: Cena manželů Strmiskových za významný přínos k výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby
Foto: fnhk.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Hradec Králové

Centrum, do jehož činnosti je zapojeno na 40 odborníků, má Alzheimerovu chorobu jako hlavní nosné téma. „Získání Ceny manželů Strmiskových beru jako ocenění celého týmu Centra biomedicínského výzkumu FN HK, se kterým spolupracujeme na různých výzkumných projektech,“ uvedl PharmDr. Soukup se problematikou Alzheimerovy choroby zabývá od roku 2010, původně v této oblasti sledoval funkci cholinergních receptorů, ale postupně s výzkumníky přešel na vývoj nových látek, potenciálních léčiv na tuto chorobu.

„Vycházíme z výzkumné hypotézy, že Alzheimerova choroba je multifaktoriální onemocnění, kde jednoznačná příčina není známá a tedy i léčba musí směřovat na více cílů. Ačkoliv je tento přístup znám již asi 15 let, troufám si tvrdit, že naše výzkumná skupina se zařadila v této oblasti mezi nejlepší světové skupiny,“ uvedl PharmDr. Soukup.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elektrárny ČEZ potřebují na 1 MWh nejméně vody ze srovnatelných energetik v Evropě

11:54 Elektrárny ČEZ potřebují na 1 MWh nejméně vody ze srovnatelných energetik v Evropě

Chladicí věže elektráren sice nebodují v soutěžích krásy, jejich význam ale s ohledem na očekávané k…