Fakulta informačních technologií ČVUT zahajuje spolupráci se SUSE

09.08.2018 18:57 | Zprávy

Obě strany aktuálně pracují na přípravě ještě užší spolupráce v podobě uzavření strategického partnerství, které umožní vývojářům SUSE vystupovat na vybraných přednáškách a vést závěrečné práce.

Fakulta informačních technologií ČVUT zahajuje spolupráci se SUSE
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze zahájila migraci velké většiny své provozní infrastruktury a infrastruktury pro podporu výuky a výzkumu na produkty společnosti SUSE. Základem je přechod serverové infrastruktury na operační systémy SUSE Linux Enterprise Server s využitím řešení pro vysokou dostupnost (High Availability) a také možnosti aplikace oprav na jádro operačního systému bez jeho restartu, tzv. SUSE Linux Enterprise Live Patching. To umožní fakultě provozovat hlavní infrastrukturu bez výpadků.

FIT také využije k virtualizaci svého prostředí KVM ve verzi s podporou od SUSE a v blízké době začne testovat upravenou distribuci operačního systému SLES pro svůj výpočetní cluster. Zhruba 320 pracovních stanic v učebnách fakulty od blížícího se zimního semestru poběží nad distribucí openSUSE Leap - komunitní distribuci vycházející z operačního systému SLES, s níž sdílí jádro. Veškerou infrastrukturu z hlediska operačního systému bude FIT spravovat nástrojem SUSE Manager, který zajistí jednotnou správu zařízení, vyšší bezpečnost, shodu standardů a automatizaci práce administrátorů, čímž se dosáhne zvýšení jejich pracovní efektivity.

V blízké době bude provedena také migrace softwarově definovaného úložiště z komunitního řešení Ceph na podporovanou distribuci od SUSE - SUSE Enterprise Storage.  Od tohoto přechodu fakulta očekává jak zvýšení výkonu a zajištění stability celého řešení, tak i jednodušší možnosti budoucích upgradů na vyšší verze a delší udržitelnost. V současné podobě je tento storage cluster postaven na sedmi uzlech a disponuje hrubou kapacitou 210 TB.

FIT zahájil přípravné práce pro testování SUSE OpenStack Cloud za účelem vytvoření vlastního privátního fakultního cloudu, který bude umožňovat poskytování infrastruktury jako služby tak, aby jeho oddělení ICT dokázalo flexibilně reagovat na požadavky svých uživatelů v oblasti výzkumu. Na fakultě probíhá také testování platformy SUSE CaaS Platform - certifikovaného řešení pro provoz a orchestraci linuxových kontejnerů na bázi open source projektu Kubernetes. Od tohoto řešení fakulta očekává rozšíření svého potenciálu v nabízených službách z oblasti ICT.

Obě strany aktuálně pracují na přípravě ještě užší spolupráce v podobě uzavření strategického partnerství, které umožní vývojářům SUSE vystupovat na vybraných přednáškách a vést závěrečné práce.

Hlavním garantem a iniciátorem této spolupráce ze strany Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze je Ing. Martin Vaňko, ředitel ICT oddělení. Za SUSE je to Miroslav Kořen, regionální manažer pro Českou republiku a Slovensko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mám tři dotazy

1) Je možné to zelené šílenství EU ještě vůbec zastavit? Co by se muselo stát? 2) Podaří se EU zastavit nelegální migraci? Jak? 3) Jaké největší výzvy jsou podle vás před EU - námi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spolek Šalamoun: Česká republika míří na špičku EU v počtu vězňů

16:25 Spolek Šalamoun: Česká republika míří na špičku EU v počtu vězňů

Evropské země se vydaly cestou modernizace trestní politiky, která vede ke snižování počtu vězňů na …