„Cvičím, protože mi cvičení pomáhá zlepšit kondici, ale i stav mysli ovlivněný nemocí. Proto jsem při rehabilitaci v roce 2011 vymyslel 24hodinový maraton cvičení nás pacientů s RS (MaRS). Když si na poslední ročník přišlo zacvičit asi tisíc lidí, říkal jsem si, kde je těch zbývajících 16 tisíc? Tak mě napadlo, že je pojedeme hledat, podělíme se o zkušenosti a získáme je pro myšlenku pohybu a rehabilitace,“ vysvětluje Roman Kvapil, který se s nemocí potýká už 13 let.
Celá akce se odehrává pod patronací Nadačního fondu IMPULS. Expedice složená z dobrovolníků, pacientů a terapeutů vyrazila na „spanilou jízdu“ po 16 českých a moravských městech už 28. září. Za 16 dní urazí 16 set kilometrů, a společně s pacienty v jednotlivých městech ujde denně 16 tisíc kroků.„Léčba pohybem je nedílnou součástí terapie lidí s roztroušenou sklerózou. Pacienti se potýkají s únavou, depresemi, bolestivými spasmy a řadou dalších potíží, kde pravidelné cvičení pomáhá. Doufáme, že tato akce přiláká lidi s tím to onemocněním a povzbudí je v tom, aby nemoci vzdorovali a rehabilitovali,“ říká Ondřej Kolařík, vedoucí fyzioterapeut LF MU a FN Brno. „V loňském roce se brněnského maratonu s RS zúčastnilo 40 lidí. Letos bychom rádi tento počet navýšili, a proto vítáme tuto putovní akci, která pomůže představit MaRS dalším lidem z Brna a okolí,“podotýká Ondřej Kolařík.
Krokování nebude jedinou aktivitou, která se v sobotu v brněnské nemocnici odehraje. Všem, kteří přijdou ve 14 hodin pod hlavní budovu (pavilón L) FN Brno na ulici Jihlavská 20, se v rámci programu představí pacientské sdružení Unie Roska Brno, lidé se dozví více o myšlence Maratonu s roztroušenou sklerózou, organizátoři jim představí fyzioterapeutické a rehabilitační programy. „Přímo namístě vyzkoušíme program pro tréninkpaměti a mozku,samozřejmě s námi mohou lidé vše v klidu probrat“ doplnil Kolařík.S přípravou akce v Brně pomohou také studenti lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Stejně jako v ostatních 15 městech, i v Brně si účastníci poslechnou cestovatelské příběhy Aleše Zajíčka, pacienta s roztroušenou sklerózou, kterého nemoc nezastavila v jeho cestovatelských choutkách. Projel křížem krážem kus Evropy, navštívil Nepál, Kamčatku i Barmu, procestoval Filipíny.„Rozhodl jsem se podpořit organizátory tím, že s nimi absolvuji celou putovní expedici a popovídám, jak aktivně lze s nemocí žít. MaRS je především o pohybu, a moje „výletování" se bez této aktivity neobejde. Díky moderní biologické léčbě zvládám vše, co si umanu. Vezu s sebou vždy dostatek injekcí, a ty mi umožní procestovat zbylou polovinu světa, kam jsme s partnerkou ještě nezavítali. Jen si je nesmím zapomenout píchnout,“ říká s humorem sobě vlastním Aleš Zajíček. Společně s dalšími aktivními pacienty se pokouší nepodléhat různým mýtům, které o této nevyléčitelné nemoci panují, a bojuje s nimi pozitivním přístupem.
Expedice Hledá se 16 tisíc, navštíví kromě Brna i v dalších dnech Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice, Jihlavu, Žďár nad Sázavou, a čeká ji také Uherské Hradiště, Vsetín, Olomouc, Ostrava, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Poděbrady, Liberec a Teplice. Turné uzavře 13. 10. od 14 hodin programem v Praze na Karlově náměstí.
O NF IMPULS
Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000 s cílem podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je provozovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Letos slaví výročí 15 let od svého vzniku. Více informací na www.nfimpuls.cz
O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 tisíc nemocných s RS. Na celém světě nemoc postihuje 2,5 miliónů lidí. Vyskytuje se hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se v ČR nejvíce vyskytuje RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředím v této oblasti. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz. Na nejčastější mýty o nemoci upozorňuje portálwww.bezmytu.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva