Hasiči v době koronavirové krize

27.04.2020 7:32 | Zprávy

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, generálporučík Ing. Drahoslav Ryba, který je aktuálně také členem stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu, a ředitel odboru IZS a výkonu služby MV-generálního ředitelství HZS ČR, plukovník Dr. Ing. Zdeněk Hanuška, který v době koronavirové krize zastává funkci náčelníka štábu generálního ředitele HZS ČR, byli hosty pořadu Webinář, který připravuje Sdružení místních samospráv ČR, na téma „Hasiči v době koronavirové krize“, Otázky tentokrát pokládal starosta obce Křižánky a místopředseda Sdružení místních samospráv ČR, Jan Sedláček.

Hasiči v době koronavirové krize
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Společně diskutovali například to, jak fungují a jaké jsou aktuální úkoly krizových štábů v období koronavirové krize, jak pracují operační střediska, jaké je nasazení jednotek hasičů u obvyklých zásahů oproti těm, které souvisí s nouzovým stavem. Zmínili se o spolupráci Hasičského záchranného sboru ČR se zástupci obcí, řešili současnou legislativu, ocenili zapojení dobrovolných hasičů, zhodnotili jejich možnosti, techniku, a prostředky, které mají k dispozici. Především však řešili otázky spojené s každodenní činností hasičů.

„Hasiči tady vždy byli, jsou a budou proto, aby pomáhali lidem“, reagoval generálporučík Ing. Drahoslav Ryba na otázku Jana Sedláčka, jaká je v době koronavirové krize atmosféra u hasičů. Generálporučík Ryba dále sdělil, že kromě běžné práce u zásahů musí hasiči plnit i mimořádné úkoly, což vyplývá z § 3 zákona o hasičském záchranném sboru, a jde právě o pomoc v případech, jakou je koronavirová krize.  K takovým úkolům jsou hasiči vycvičeni, mají ochranné prostředky, avšak plnění takového úkolu nesmí ohrozit jejich běžnou činnost.

Na dotaz, jak je to s ochrannými prostředky u hasičů, generálporučík Ryba odpověděl, že hasiči ochranné prostředky, které potřebují ke své práci, mají. Používají respirátory FFP2, ochranné masky v kombinaci s filtry, dýchací techniku a ochranné oděvy. Plukovník Hanuška doplnil, že jsme omezenou zásobu ochranných prostředků měli i na začátku koronavirové krize a do 20. března jsme je distribuovali krajům, a to nejen profesionálním hasičům, ale také jednotkám dobrovolných hasičů.

Jan Sedláček zmínil, že hasiči, ať už profesionální nebo dobrovolní jsou považováni starosty obcí za důležitou složku společnosti, což se nyní ukazuje a řekl, že si toho velmi váží. Zmínil fakt, že je toho na hasiče v současné době příliš a zajímal se, jaké je rozložení směn. Generálporučík Ryba sdělil, že hasiči pracují ve 3 směnách po 24 hodinách, přičemž směny jsou dále rozčleněny, pro případ, že by se stalo, že by někdo onemocněl Covid-19 a celá směna musela do karantény. Plukovník Hanuška zmínil, že v případě, že se nakazí některý z hasičů, musí být vydezinfikovaná celá stanice. V současné době je nakažených 11 hasičů a v karanténě je 77. Co se týče zásahů, kde je pravděpodobnost, že se zasahující hasiči mohou nakazit, plukovník Hanuška ubezpečil, že hasiči jsou dostatečně chráněni ochrannými prostředky.

Kromě aktuálních opatření v souvislosti s novým koronavirem však pánové hovořili také o „standardní“ výjezdové činnosti, které se v celé ČR věnuje na 6.500 hasičů. Současné suché počasí a s tím spojený zvýšený výskyt požárů v lesích a přírodním prostředí, který je způsobený především vypalováním trávy a pálením klestí, hasiče vydatně zaměstnává. Zatím nejhorší letošní situace byla 6. dubna, kdy hasiči vyjížděli k 6krát většímu množství požárů, než je dlouhodobý denní průměr. Nicméně se jedná o zásahy, které jsou pro toto roční období typické.

Na poslední otázku, kterou poslal účastník diskuse na chatu: „Jak hodnotíte připravenost Hasičského záchranného sboru ČR, respektive celého systému na současnou situaci?“  generálporučík Drahoslav Ryba odpověděl, že Hasičský záchranný sbor ČR i jednotky dobrovolných hasičů sehrávají vysoce pozitivní roli, odvedli a stále odvádějí obrovský kus práce a chtěl by jim za jejich obětavou práci poděkovat.

Celý rozhovor naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Green Deal

Fakt máte za to, že je Green Deal sám o sobě správná věc? V čem přesně bude dobrý, když bude Evropa jediná, kdo bude pravidla respektovat? A nemyslíte, že se zlatá střední cesta měla hledat už dávno, a že ji měl hledat Babiš, než ho podepsal? Lze teď od něj nějak odstoupit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Tržby v maloobchodě za rok 2024 vzrostly o 4,6 %

16:26 Český statistický úřad: Tržby v maloobchodě za rok 2024 vzrostly o 4,6 %

Tržby v maloobchodě se v prosinci reálně meziročně zvýšily o 6,2 % a meziměsíčně o 1,2 %. Tržby za p…